اصطلاحات اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام می تواند بستر مناسبی برای به اشتراک گذاری و مشاهده خاطرات با خانواده و دوستان، محتوای چهره های عمومی مورد علاقه شما و محصولات جالب مشاغل در سراسر جهان باشد. اینستاگرام بر اساس مباحث مورد علاقه شما، صفحهاکسپلورر شما را شخصی سازی می کند. با بیش از 1 میلیارد کاربر ماهانه، پیدا کردن محتوا در این شبکه اجتماعی برای هر چیزی بسیار آسان است. اصطلاحات اینستاگرام بسیار زیاد است، که برای استفاده از این شبکه اجتماعی و بهره گیری از تمام امکانات آن؛ باید با معنی اصطلاحات اینستاگرام آشنا شوید. بدین جهت ما در اینجا به معرفی و توضیح مهم ترین اصطلاحات اینستاگرامی پرداخته ایم. اگر می خواهید از معنی اصطلاحات اینستاگرام و کاربردهای آن اطلاعات کاملی را به دست آورید، با ادامه متن همراه چیکاو باشید.

برای نصب و راه اندازی برنامه اینستاگرام، مقاله آموزش نصب اینستاگرام را مطالعه کنید.

آشنایی با اصطلاحات اینستاگرام فارسی و انگلیسی

نام کاربری( user name)

نام کاربری از اولین اصطلاحات اینستاگرامی است که برای  نحوه شناسایی افراد در اینستاگرام است. هنگام ایجاد حساب کاربری خود، از شما خواسته می شود یک نام کاربری ایجاد کنید.

نام کاربری شما در بالای پستی که ارسال می کنید و پروفایل شما و همچنین در کنار هر کامنت یا لایکی که می کنید، نشان داده می شود.

نام کاربری شما نهایی نیست و در هر زمان قابل تغییر است.

 

پروفایل(profile)

پروفایل از دیگر اصطلاحات در اینستاگرام است که آن را بسیار شنیده اید.پروفایل از اصطلاحات اینستاگرام و تلگرام است که برای همه آشنا می باشد. پروفایل شما جایی است که به مردم می گویید شما کی هستید و دوست دارید چه چیزی را ارسال کنید. هنگامی که بر روی گزینه “ویرایش پروفایل خود” کلیک می کنید، می توانید نام خود را به بیوگرافی خود اضافه کرده و هر آنچه را که می خواهید درباره خود بنویسید.

اصطلاحات پروفایل اینستاگرام - چیکاو

پروفایل اینستاگرام

حساب عمومی(public account)

تنظیم حریم خصوصی در حالت عمومی، بدان معنی است که هر کسی می تواند پست های شما و عکس هایی را که افراد شما را برچسب گذاری کرده اند مشاهده کند، حتی اگر آنها شما را دنبال نکنند. در بخش تنظیمات، می توانید حساب خود را به صورت عمومی یا خصوصی تنظیم کنید.

 

حساب خصوصی( private account)

وقتی تنظیمات حساب خصوصی را فعال می کنید، افرادی که شما را دنبال نمی کنند، همچنان می توانند پروفایل شما (بیو و نام کاربری) را پیدا و مشاهده کنند اما نمی توانند به پست های شما یا استوری ها دسترسی پیدا کنند.

 

پست (post)

پست را می توان از اصطلاحات اینستاگرام reach به شمار آورد. زیرا که بر میزان reach  پیج شما تاثیر می گذارد. پست ها، عکس ها و فیلم هایی هستند که برای به اشتراک گذاشتن در اینستاگرام انتخاب می کنید. برای ایجاد یک پست، زبانه علامت مثبت را در پایین صفحه انتخاب کنید و حداکثر ده عکس یا فیلم از گالری تلفن خود انتخاب کنید یا یکی از آنها را با دوربین بگیرید.

سپس، شما می توانید فیلم ها را ادیت کنید، عکس ها را ویرایش کنید و فیلترها را اضافه کنید. قبل از اشتراک، می توانید کپشن بنویسید، سایر کاربران را برچسب گذاری کنید( تگ کنید)، مکانی را تعیین کنید.

پست در اینستاگرام - چیکاو

استوری (Story)

استوری از جمله اصطلاحات اینستاگرام با معنی است که معنی فارسی آن داستان است. استوری ها مشابه پست ها هستند، اما بعد از 24 ساعت از بین می روند. شما می توانید  استوری دیگران را در بالای صفحه اصلی مشاهده کنید، یا با دیدن پروفایل کاربر و فشار دادن عکس پروفایل آنها وقتی دور آن صورتی است، استوری های دیگر کاربران را ببینید.

 

استوری هایلایت (story highlight)

هایلایت استوری از جمله جدیدترین اصطلاحات اینستاگرام که بسیار جذاب است. این بخش به شما امکان می دهد استوری های خود را دائمی کنید. می توانید استوری های جداگانه ای را با هم هایلایت کنید. به عنوان مثال، من دیده ام که افراد با عکس های مربوط به تعطیلات اخیر یا یک رویداد ویژه، استوری های خود را هایلایت می کنند.

 

هشتگ (hashtag)

هشتگ  برای ارسال متن یا نظر شما استفاده می شوند. آنها می توانند به سایر کاربران در جستجوی پست های شما در هنگام جستجو در اینستاگرام کمک کنند، اما تنها در صورتی که حساب یا اکانت شما عمومی باشد.

هنگامی که در حال ساخت یک پست هستید و یک هشتگ قرار می دهید، می توانید ببینید که چند پست دیگر با استفاده از همان هشتگ ارسال شده است. برخی از هشتگ ها ممکن است میلیون ها پست، با استفاده از آنها داشته باشند.استفاده از هشتگ های محبوب شانس یافتن پست شما توسط افراد را افزایش می دهد. هنگام جستجوی در بخشاکسپلورریا با کلیک روی هر هشتگی در کپشن یا نظرات یک پست، می توانید پست های سایر کاربران را با آن هشتگ پیدا کنید.

هشتگ را می توان از اصطلاحات اینستاگرام بیزینس دانست، زیرا که برای پیج ها و صفحات بیزینسی و تجاری کاربرد بیشتری دارد و تاثیر گذاری فوق العاده ای خواهد داشت؛ البته که در انواع صفحات از هشتگ استفاده می شود.

اصطلاح هشتگ (hashtag) اینستاگرام - چیکاو

تگ کردن (tag people)

این نوع از اصطلاحات اینستاگرام برای زمانی به کار می رود که شما عکس یا ویدیویی را ارسال می کنید که شخصی در آن حضور داشته باشد. برای این کار می توانید گزینه ” tag people ” را در هنگام به اشتراک گذاری محتوا انتخاب کنید.

تگ کردن در اینستاگرام / اصطلاحات اینستاگرام - چیکاو

کاوشگر یا اکسپلورر اینستاگرام (explorer)

اکسپولر از جمله دیگر  اصطلاحات اینستاگرام است که بیشتر کاربران آن را می شناسند. توسط یک ذره بین نشان داده می شود، به شما امکان می دهد پست ها و داستان های توصیه شده یا پرطرفدار را مشاهده کنید. با استفاده از فیلترهای بالای صفحه (مثلاً موسیقی، شوخ طبعی، DIY، فروشگاه) می توانید محتوا را براساس موضوع مشاهده کنید.

وقتی می خواهید مورد خاصی را در زیر برگه Top جستجو کنید، سابقه جستجوی اخیر شما ظاهر می شود، از جمله هشتگ هایی که اغلب از آنها استفاده می کنید. برگه people  به شما امکان می دهد سایر کاربران را با نام کاربری یا نام کامل جستجو کنید. برگه   gat به شما امکان می دهد پست ها را با هشتگ خاص جستجو کنید. برگه Places به شما امکان می دهد پست های ایجاد شده در مکان های مختلف را جستجو کنید.

کاوشگر یا اکسپلورر اینستاگرام (explorer) - چیکاو

کاوشگر یا اکسپلورر اینستاگرام

 

فالو کردن (Follow)

وقتی کسی شما را دنبال می کند، پست های شما بخشی از صفحه اصلی او می شود. اگر حساب خود را خصوصی کنید، فرد باید درخواست پیگیری را برای شما ارسال کند که می توانید آن را بپذیرید یا رد کنید. اگر شخصی شما را دنبال کند، ممکن است بتواند ببیند کدام پست ها را اخیراً پسندیده اید یا درباره آنها نظر داده اید.

 

برای فالو کردن شخصی، از پروفایل وی بازدید کنید و “follow” را انتخاب کنید. اگر این مورد به   “request”  تبدیل شود، با یک حساب خصوصی روبرو هستید. در این صورت، هنگام پذیرش کاربر به شما اطلاع داده می شود.

برای لغو فالو کردن شخصی یا به اصطلاح آنفالو کردن آن، به پروفایل وی بروید و روی دکمه ” follow” کلیک کنید. از آنجا می توانید شخصی را آنفالو  کنید، پست های او را نادیده بگیرید یا تعامل وی با حساب خود را محدود کنید. اگر می خواهید بدون مسدود کردن شخصی، تماس خود را کاهش دهید، اینها گزینه های خوبی است.

فالو کردن (Follow) - چیکاو

فالو کردن در اینستاگرام

 

لایک (like)

اگر از پست شخص دیگری لذت می برید، شاید زیبا، خنده دار یا موردی باشد که با آن موافق هستید؛ می توانید با لایک کردن  آن را نشان دهید. این کار را با دو ضربه سریع روی پست یا ضربه زدن به قلب زیر پست شخص انجام دهید. اگر تصادفی پستی را لایک کردید و از لایک کردن آن پشیمان شدید، فقط کافیست قلب قرمز رنگ شده را در پایین آن دوباره فشار دهید.

این مورد از اصطلاحات اینستاگرام در برخی دیگر از شبکه های اجتماعی نیز کاربرد دارد.

اصطلاحات اینستاگرام / لایک کردن - چیکاو

کامنت (comment)

کامنت از پرکاربرد ترین اصطلاحات اینستاگرام است. برای اظهار نظر و یا کامنت گذاشتن در مورد پست شخصی، علامت چت زیر پست را فشار دهید، نظر خود را بنویسید و سپس ارسال کنید. به خاطر داشته باشید که نظرات ناشناس نیستند و افراد می توانند نظرات را به عنوان نامناسب گزارش دهند. (حتی با داشتن یک حساب خصوصی، هر نظری که می نویسید عمومی است)

کامنت (comment) اینستاگرام - چیکاو

 

بلاک (Block)

بلاک نیز یکی از اصطلاحات اینستاگرام و تلگرام و همچنین  هر نوع شبکه اجتماعی دیگر است. در اینستاگرام زمانی که نمی خواهید کسی به تصاویر شما دسترسی داشته باشد یا بتواند حساب شما را جستجو کند، با رفتن به پروفایل وی، ضربه زدن روی سه نقطه در گوشه بالا سمت راست و انتخاب “مسدود کردن”، او را مسدود یا بلاک  کنید. در هر زمان می توانید این عملکرد را به حالت قبل برگردانید و وی را از بلاک کردن در آورید.

بیشتر بخوانید: آموزش رفع ریپورت اینستاگرام در سریع ترین زمان ممکن

بلاک کردن در اینستاگرام

 

IGTV (تلویزیون اینستاگرام)

به طور معمول، فیلم ها در اینستاگرام در 1 دقیقه محدود می شوند، اما IGTV به شما امکان می دهد فیلم ها را با هر مدت زمانی ارسال کنید. فالوورهای  شما همچنین می توانند با فیلم های IGTV شما متفاوت برخورد کنند. در حالی که فقط پیش نمایش  برای  آنها نشان داده می شود، آنها می توانند بخش بیشتری از فیلم را تماشا کرده و از طریق ویدیو را پیمایش کنند (عملکردی که در پست های عادی ویدیو وجود ندارد).

برای ایجاد فیلم برای IGTV بیش از یک دقیقه، باید فیلم ها را در برنامه دیگری ضبط و ویرایش کنید زیرا عملکرد ضبط ویدیوی اینستاگرام به شما امکان نمی دهد از یک دقیقه بیشتر شود. پس از انتخاب ویدیویی که می خواهید به IGTV ارسال کنید، می توانید از شکل ظاهری آن پیش نمایش بگیرید و یک عکس روی ویدئو برای کاور، عنوان و توضیحات را اضافه کنید

 

تیک آبی

ممکن است تیک آبی اینستاگرام از جذاب ترین اصطلاحات اینستاگرام است، که آن را می توانید در پروفایل شخصیت های عمومی، سازمان ها و مارک های تجاری مشاهده کنید. این نماد به این معنی است که اینستاگرام هویت کاربر را تایید کرده است و آنچه مشاهده می کنید محتوای معتبری است.

در این بخش سعی کردیم مهم ترین اصطلاحات اینستاگرام به انگلیسی، بیان شود.  زیرا معمولا اصطلاحات اینستاگرام به فارسی بیان نمی شود و با همان  واژه های انگلیسی رواج دارد.

 

منبع منبع
عضویت در خبرنامه
عضویت در خبرنامه
برای دریافت جدیدترین و داغ ترین اخبار تکنولوژی عضو خبرنامه شوید
هر موقع بخوای میتونی اشتراکت رو لغو کنی...
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

117 نظرات
 1. عراقی می گوید

  ببخشید عکس پروفایل اینستاگرام من تغییر نمی کنه. نتم هم ضعیف نیست

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   مشکل تغییر نکردن عکس پروفایل اینستاگرام دلایل مختلفی دارد که در مقاله زیر به طور کامل توضیح داده شده است.
   چرا عکس پروفایل اینستاگرام من تغییر نمی کند؟

 2. کوکب عسکری می گوید

  ببخشید وقتی می گویند که اینستاگرام لایت داریم یعنی چه

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   دوست عزیز به مقاله زیر مراجعه کنید؟
   اینستاگرام لایت چیست ؟

 3. تهرانی اصل می گوید

  دی اکتیو کردن اینستاگرام به چه معنایی هست؟

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   دی اکتیو به معنای حذف موقت و قابل برگشت اکانت اینستاگرام می باشد.
   آموزش دی اکتیو کردن اینستاگرام

 4. مانیا می گوید

  لایو چهار نفره اینستاگرام چگونه است؟

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   برای آموزش لایو چهار نفره اینستاگرام به مقاله زیر سربزنید.
   قابلیت لایو چهار نفره اینستاگرام

 5. عتیق سلطانی می گوید

  چحوری دنبال کننده هام فقط عکس هام رو ببین و بقیه نبینن؟

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   برای شخصی کردن پیج اینستاگرام خود از بخش تنظیمات ( settings )، گزینه Private Account را فعال کنید.

 6. طبیبی می گوید

  ببخشید میشه آموزش استفاده از دایرکت اینستاگرام رو هم آموزش بدید

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   برای آموزش استفاده از دایرکت اینستاگرام به مقاله زیر سر بزنید.
   استفاده حرفه ای از دایرکت اینستاگرام

 7. ملیکا افسری می گوید

  تفاوت تگ کردن و منشن کردن در اینستاگرام چیست؟

  1. چیکاو می گوید

   سلام و درود
   معنی تگ کردن این است که اکانت اینستاگرام یک کاربر دیگر را به تصویری که در پروفایل خود آپلود می‌کنید، اضافه کنید.
   منشن کردن به معنی اشاره کردن است که با @ انجام می شود .
   به عنوان مثال شما وقتی می خواهید یک عکس را در اینستاگرام خود منتشر کنید دوستتان را روی عکس تگ می کنید و شخص دیگری را در کامنت منشن می کنید.