گوشی های اپل و سامسونگ پس از یک سال کمترین افت قیمت را دارند

یک گزارش جالب توسط یک خرده فروش آنلاین لوازم الکترونیکی بازسازی شده در بریتانیا، musicMagpie، داده‌های جالبی را در مورد چگونگی استهلاک گوشی‌های هوشمند در طی ۱۲ ماه به ما می‌دهد. و جای تعجب نیست که اپل در صدر جدول و پس از آن سامسونگ قرار دارد، زیرا گوشی‌های آن‌ها ارزش بیشتری نسبت به بقیه دارند و با کمترین میزان افت قیمت مواجه می‌شوند. همراه چیکاو باشید.

بر اساس این گزارش، مصرف‌کننده طبقه متوسط بریتانیایی هر ۱۶ ماه یک بار گوشی خود را عوض می‌کند و هنگامی که او قصد دارد تا گوشی فعلی خود را بفروشد تا گوشی تازه و جدیدی را بخرد، این گوشی برای او حدود ۵۰ درصد از ارزش قیمت اولیه خود را حفظ می‌کند. به عبارتی، گوشی او پس از ۱۶ ماه استفاده به نصف قیمت اولیه می‌ارزد که البته این مورد مربوط به گوشی‌های اپل است وگرنه سایر برندها با افت قیمت بسیار زیادتری مواجه می‌شوند.

در این گزارش به نکات جالبی پرداخته می‌شود که درمورد ارزش گوشی‌ها پس از یک سال استفاده است و این موضوع که گوشی‌های هر برند پس از این مدت زمان استفاده چند درصد افت قیمت دارد. به نظر می‌رسد دستگاه‌های اپل به طور متوسط در ۱۲ ماه اول ۴۱ درصد از ارزش خود را از دست می‌دهند و این معیار پس از ۲۴ ماه به ۶۰ درصد می‌رسد. از طرف دیگر، یک گوشی سامسونگ در سال اول استفاده ۶۴ درصد و پس از دو سال ۷۷ درصد از ارزش خود را از دست می‌دهد.

میزان افت قیمت گوشی های اپل و سامسونگ - چیکاو

جالب اینجاست که وان پلاس پس از یک و دو سال با ۶۹ و ۷۸ درصد استهلاک در جایگاه سوم قرار دارد. با این حال، به نظر می‌رسد که هواوی و گوگل بعد از دو سال به خوبی کار نمی‌کنند. در واقع، نگاهی دقیق‌تر به گوشی‌های هوشمند مختلف موجود در بازار نشان می‌دهد که میت ۳۰ پرو و هواوی P20 در سال اول ۸۷ درصد و ۸۴ درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند. انتظار می‌رود آیفون‌های چند سال اخیر بیش از نیمی از قیمت خود را در ۱۲ ماه اول حفظ کنند.

musicMagpie داده‌های جالب دیگری را جمع‌آوری کرده است که نشان می‌دهد چگونه مصرف‌کنندگان گوشی‌های خود را ارتقا می‌دهند. حدود ۳۳ درصد از دارندگان، گوشی‌های قدیمی خود را معامله نمی‌کنند و هر چه سن کاربر بالاتر می‌رود، کمتر احتمال دارد که او معامله یا تعویض کند. مدیر عامل این شرکت استدلال می‌کند که تجارت در دستگاه قدیمی آن‌ها با دستگاه جدید بهترین راه برای کاهش ضرر است. جالب اینجاست که حدود ۱۰ درصد از کاربران فروش گوشی‌های قدیمی خود را به تعویق می‌اندازند و معتقدند ارزش آن در طول زمان افزایش می‌یابد. این بدیهی است که درست نیست.

همچنین طبق این گزارش، گوشی‌های گران‌تر با قیمت کمتر از ۵۹۹ پوند، که در شش ماه اول حدود ۶۲ درصد کاهش قیمت داشته‌اند، بیشترین قیمت خود را حفظ می‌کنند. شاید هواوی با توجه به وضعیت خود در صدر نمودارها با بیشترین استهلاک پیش بینی شود. به ندرت کسی بخواهد تلفنی بدون خدمات موبایل گوگل در خارج از چین بخرد.

تغییر قیمت گوشی های آیفون - چیکاو

و اگر از خود می‌پرسید که عرضه جدید خانواده آیفون ۱۳ چه تاثیری بر ارزش آیفون ۱۲ فعلی شما دارد؟ خوب، این نمودار ممکن است به شما کمک کند.

البته این گزارش مربوط به کشور بریتانیا است وگرنه در ایران گوشی‌ها پس از یک سال استفاده، گوشی‌های اپل حدود ۲۵ درصد و سایر گوشی‌ها نیز به طور معمول حدود ۳۰ درصد افت قیمت دارند. نظر شما در مورد این گزارش چیست؟

منبع Gsmarena
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.