چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ بدون پاک شدن اطلاعات!

چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ بدون پاک شدن اطلاعات و از دست رفتن آنها یکی از دغدغه های مهم کاربران است. ما نیز در این قصد داریم تا به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم. همراه چیکاو باشید.

فضای ذخیره‌سازی گوشی اندروید از زمانی که از دستان ما خارج شد، همواره برای ذخیره‌سازی اطلاعات و فایل‌های مختلف به کار رفته است. اما به دلیل محدودیت حافظه در بعضی از گوشی‌ها، این فضای ذخیره‌سازی ممکن است پر شده و از کارآیی دستگاه به شدت کاسته شود. برای حل این مشکل، می‌توانید از روش‌های مختلفی مانند حذف دستی فایل‌ها، استفاده از برنامه‌های مدیریت فضای ذخیره‌سازی و بازیابی تنظیمات کارخانه استفاده کنید. در هر صورت، قبل از حذف هر گونه داده‌ای، حتماً اطمینان حاصل کنید که فایل‌های مهم و قابل بازیابی شما به ایمنی ذخیره شده‌اند.

چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟

در ادامه مقاله چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ بدون پاک شدن اطلاعات قصد داریم تا روش های مختلف خالی کردن فضای مموری گوشی اندروید را به شما آموزش دهیم. در ادامه چند روش را برای شما توضیح می‌دهم:

 • حذف دستی فایل‌ها: این روش شامل حذف دستی فایل‌ها و پوشه‌های موجود در حافظه داخلی و کارت حافظه گوشی است. برای این کار، به مدیریت فایل گوشی خود (مثل My Files یا File Manager) بروید و فایل‌هایی که قصد دارید حذف کنید را انتخاب کنید و سپس گزینه “حذف” یا “Delete” را بزنید.
 • استفاده از برنامه‌های مدیریت فضای ذخیره‌سازی: برخی از برنامه‌هایی مانند CCleaner، Clean Master و یا SD Maid می‌توانند به شما در مدیریت و حذف فایل‌های غیرضروری کمک کنند.
 • بازیابی تنظیمات کارخانه: این روش شامل بازیابی تنظیمات کارخانه گوشی است. این کار باعث حذف تمامی داده‌های ذخیره‌شده در حافظه داخلی گوشی و کارت حافظه می‌شود. قبل از انجام این کار، تمامی اطلاعات مهم گوشی خود (مانند کانتکت‌ها، عکس‌ها و …) را به یک دستگاه دیگر یا به حافظه خارجی گوشی خود منتقل کنید. سپس از منوی تنظیمات گوشی به بخش “Backup & Reset” بروید و گزینه “Factory data reset” را بزنید. سپس بر روی “Reset phone” یا “Erase everything” کلیک کنید و منتظر بمانید تا فرایند بازیابی تمامی تنظیمات کارخانه به پایان برسد.
لازم به ذکر است که قبل از انجام هر یک از روش‌های فوق، بهتر است یک پشتیبانی از اطلاعات مهم گوشی خود داشته باشید تاز این رو، قبل از حذف هر گونه داده‌ای، حتماً اطمینان حاصل کنید که فایل‌های مهم و قابل بازیابی شما به ایمنی ذخیره شده‌اند.

خالی کردن حافظه گوشی بدون پاک شدن اطلاعات چگونه انجام می شود؟

برای خالی کردن حافظه گوشی بدون پاک شدن اطلاعات، می‌توانید به روش‌های زیر رجوع کنید:

 1. حذف فایل‌های غیرضروری: این شامل فایل‌هایی است که بیشتر نیازی به آنها ندارید. مثلاً، فایل‌های دانلود شده، فیلم‌هایی که دیگر نیازی به آنها ندارید، عکس‌های تکراری، پیام‌هایی که دیگر نیازی به آنها ندارید و …
 2. استفاده از برنامه‌های مدیریت حافظه: برخی برنامه‌هایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا فایل‌های غیرضروری و فایل‌های کش را از حافظه گوشی حذف کنید. برخی از این برنامه‌ها عبارتند از: Clean Master، SD Maid، CCleaner و…
 3. انتقال فایل‌های بزرگ به حافظه خارجی: اگر فایل‌های بزرگی مانند فیلم‌ها، آهنگ‌ها و عکس‌های با اندازه بزرگ دارید، می‌توانید آنها را به حافظه خارجی انتقال دهید تا فضای حافظه گوشی را آزاد کنید.
 4. انتقال اطلاعات به رایانه: اگر دسترسی به یک رایانه دارید، می‌توانید اطلاعات خود را به رایانه منتقل کنید و پس از آن فایل‌های غیرضروری را از حافظه گوشی حذف کنید.
 5. استفاده از فضای ذخیره سازی ابری: با استفاده از سرویس‌های ابری مانند Dropbox، Google Drive و OneDrive می‌توانید فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنید و به این ترتیب فضای حافظه گوشی خود را آزاد کنید.
به یاد داشته باشید که قبل از حذف فایل‌ها، حتماً از ایجاد یک پشتیبان از آنها صورت بگیرد تا در صورت نیاز به آنها بتوانید از پشتیبان استفاده کنید. همچنین، در صورت استفاده از برنامه‌های مدیریت حافظه، حتماً به اعتبار برنامه و مجوزهای لازم برای دسترسی به اطلاعات حافظه گوشی توجه کنید.

سوالات متداول

 • رم چیست؟

RAM یا حافظه دسترسی تصادفی، یکی از اجزای مهم سیستم‌های کامپیوتری است. RAM به عنوان حافظه اصلی کامپیوتر عمل می‌کند و در آن اطلاعات برنامه‌ها و فایل‌هایی که در حال اجرا هستند به صورت موقت ذخیره می‌شوند. این حافظه به صورت فیزیکی در داخل کامپیوتر قرار دارد و اطلاعاتی که در آن ذخیره می‌شوند در زمانی که کامپیوتر خاموش می‌شود، از بین می‌روند.

هدف از استفاده از RAM این است که اطلاعات مورد نیاز برای اجرای برنامه‌ها و سیستم‌عامل در دسترس باشد. با توجه به اینکه RAM بسیار سریعتر از حافظه‌های دیگر کامپیوتر است، برنامه‌ها به سرعت اجرا می‌شوند و کارایی سیستم بهبود پیدا می‌کند. از آنجا که حجم داده‌ها و حجم کاربران در حال افزایش است، حجم RAM نیز باید بزرگ‌تر شود تا کاربران بتوانند از کامپیوتر خود با سرعت و کارایی بیشتری استفاده کنند.

 • چرا حافظه گوشی پر می شود؟

حافظه گوشی می‌تواند به دلایل مختلفی پر شود که در زیر به برخی از این دلایل اشاره می‌کنم:

 1. ذخیره فایل‌های بزرگ: ذخیره فایل‌های بزرگ مانند فیلم‌های HD، آهنگ‌های با کیفیت بالا، عکس‌های با اندازه بزرگ و…، باعث پر شدن فضای حافظه گوشی می‌شود.
 2. نصب برنامه‌های بیش از حد: نصب برنامه‌های زیادی که به طور مداوم در حافظه گوشی در حال اجرا هستند، باعث پر شدن فضای حافظه می‌شود.
 3. ذخیره فایل‌های کش: فایل‌های کش شامل اطلاعاتی هستند که برنامه‌های مختلف برای اجرای سریعتر خود در حافظه گوشی ذخیره می‌کنند. پر شدن حافظه گوشی ناشی از این فایل‌های کش استفاده از برنامه‌های مدیریت کش، می‌تواند به بهبود عملکرد گوشی و افزایش فضای حافظه آن کمک کند.
 4. ذخیره پیام‌ها و پیام‌های چندرسانه‌ای: ذخیره پیام‌های متنی، تصاویر، ویدئو و فایل‌های صوتی در گوشی نیز باعث پر شدن حافظه می‌شود.
 5. ذخیره اطلاعات برنامه‌ها: برخی برنامه‌ها برای کارکرد خود به داده‌هایی نیاز دارند که در حافظه ذخیره می‌شوند. مانند فایل‌های پشتیبان یا فایل‌های تنظیمات.

با توجه به این موارد، استفاده از برنامه‌های مدیریت حافظه، پاکسازی دوره‌ای فایل‌های غیرضروری، انتقال فایل‌های بزرگ به حافظه خارجی و انجام پشتیبان‌گیری منظم از اط لاعات مهم در گوشی، می‌تواند به بهبود وضعیت پر شدن حافظه گوشی کمک کند. همچنین، قبل از نصب هر برنامه جدید، بهتر است از مقدار فضای خالی در حافظه گوشی اطمینان حاصل کرده و فقط برنامه‌هایی که نیاز به آن‌ها داریم نصب کنیم. همچنین، بهتر است از حذف برنامه‌هایی که دیگر نیازی به آن‌ها نداریم و نیز پاکسازی دوره‌ای پوشه‌های دانلود، عکس و ویدئوهای قدیمی و… استفاده کنیم. در نهایت، اگر حافظه گوشی پس از انجام این کارها همچنان پر است، می‌توانیم به انتقال برخی از فایل‌های خود به حافظه خارجی یا استفاده از سرویس‌های ذخیره سازی ابری مانند گوگل درایو و… فکر کنیم.

 • عواقب پر شدن رم گوشی اندروید چیست؟

پر شدن حافظه RAM گوشی اندروید می‌تواند عوارض منفی بر روی عملکرد و کارایی گوشی داشته باشد. در واقع، هنگامی که حافظه RAM پر می‌شود، گوشی نمی‌تواند بیشتری داده را در حافظه نگه دارد و به دلایلی نظیر کاهش سرعت پردازش، کند شدن گوشی، دیر کارکردن برنامه‌ها، خطاهای مختلف سیستم عامل، ناپاسخگویی گوشی و حتی از کار افتادن برخی برنامه‌ها مواجه می‌شوید.

همچنین، پر شدن حافظه RAM باعث استفاده بیشتر از حافظه داخلی و باتری گوشی نیز می‌شود. برای مثال، برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند و حافظه RAM را پر کرده‌اند، ممکن است باعث شوند که باتری گوشی شما سریعتر تمام شود.

در نتیجه، مدیریت مناسب حافظه RAM گوشی شما می‌تواند به بهبود عملکرد و کارایی آن کمک کند. بهتر است به صورت دوره‌ای فایل‌های غیرضروری را پاک کرده، برنامه‌هایی که در پس زمینه اجرا می‌شوند را بسته و از برنامه‌های مدیریت حافظه استفاده کنید.

جمع بندی

در این متن، چندین روش برای اینکه بدانیم، چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ معرفی شد. از جمله این روش‌ها می‌توان به حذف دستی فایل‌ها، استفاده از برنامه‌های مدیریت فضای ذخیره‌سازی و بازیابی تنظیمات کارخانه گوشی اشاره کرد. لازم به ذکر است که قبل از انجام هر یک از این روش‌ها، باید یک پشتیبانی از اطلاعات مهم گوشی گرفته شود تا در صورت نیاز، بتوان به آن‌ها دسترسی داشت. امیدواریم که این روش‌ها برای شما مفید بوده باشند و به خالی کردن فضای مموری گوشی اندروید کمک کنند. به نظر شما بهترین روش برای اینکه چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ بدون پاک شدن اطلاعات و از دست رفتن داده ها چیست؟

 

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.