اتصال دوربین‌ مداربسته به سیستم‌ های هوشمند

دوربین‌های مدار بسته به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای امنیتی و نظارتی شناخته می‌شوند. اما اکنون با توجه به پیشرفت فناوری، دوربین‌های مدار بسته با امکاناتی هوشمند، به شکل وسیع‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

یکی از کاربردهایی که به وسیله دوربین‌های مدار بسته بسیار رایج شده، اتصال دوربین‌های مدار بسته به سیستم‌های هوشمند است. به کمک این روش، کاربران می‌توانند به راحتی از طریق این سیستم‌ها، تصاویر و فیلم‌های ضبط شده توسط دوربین‌های مدار بسته را مشاهده و بررسی کنند.

در این مقاله، به بررسی روش‌های اتصال دوربین‌ مدار بسته به سیستم‌های هوشمند، از جمله استفاده از شبکه‌های بی‌سیم، استفاده از کابل های اینترنت و… می‌پردازیم.

روش‌های اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند

راهکارها و روش‌های متنوعی برای اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند وجود دارد که امکان بررسی آنلاین دوربین‌ها را برای  کاربران فراهم‌ می‌کند تا بتوانند مکان‌ مورد نظر را به خوبی کنترل کنند. در اینجا برخی از روش‌های اتصال دوربین‌ مداربسته به سیستم‌های هوشمند را با هم مرور خواهیم کرد:

 • اتصال از طریق نرم‌افزار

بعضی از دوربین‌های مداربسته، نرم‌افزار ویژه‌ای دارند که به کمک آن دوربین‌ها را به سیستم‌های هوشمند متصل می‌کنند. برای نمونه، اگر دوربین‌ مداربسته از نرم‌افزار Hik-Connect برخوردار باشد، می‌توان آن را به سیستم‌های هوشمند تلفن همراه متصل کرد.

 • استفاده از سرور و آدرس اینترنتی

برخی از انواع دوربین مداربسته مانند دوربین مدار بسته بی سیم، از یک سرور و آدرس اینترنتی خاصی برخوردار هستند که به کمک آن  دوربین را به سیستم‌های هوشمند خانگی متصل می‌کنند. برای این کار، ابتدا باید دوربین را به اینترنت متصل کنید و سپس با استفاده از آدرس اینترنتی، دوربین را به سیستم‌های هوشمند ارتباط بدهید.

 • استفاده از یک برنامه استریمینگ

بسیاری از دوربین‌های مداربسته، قابلیت استریمینگ تصویر را دارند که به کمک آن می‌توانید دوربین را به سیستم‌های هوشمند متصل کنید. برای انجام این روش، از برنامه‌هایی مانند VLC و یا MX Player استفاده می‌شود و با تعریف آدرس اینترنتی دوربین مداربسته، تصویر آن را به سیستم‌های هوشمند خانگی متصل می‌کنند.

 • اتصال از طریق HDMI

برخی دوربین‌های مداربسته را با ورودی HDMI به تلویزیون یا صفحه نمایش دیجیتال هوشمند متصل می‌کنند. در این حالت، می‌توانید با استفاده از کابل HDMI به دوربین مداربسته خود وصل شوید و تصویر آن را روی صفحه نمایش دیجیتال هوشمند یا تلویزیون نمایش دهید. این روش به خصوص برای نمایش تصاویر دوربین در اماکن عمومی مانند شرکت‌ها و مغازه‌ها بسیار مناسب است.

 • استفاده از سیستم DVR

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید از آن برای اتصال دوربین مداربسته به سیستم هوشمند استفاده کنید، سیستم DVR است. در این روش، باید دوربین مداربسته را به DVR و سپس DVR را به سیستم هوشمند متصل کنید. آنگاه می‌توانید تصاویر دوربین را روی صفحه نمایش سیستم هوشمند خود مشاهده و در صورت نیاز آن‌ها را ضبط کنید.

مزایای اتصال دوربین مداربسته به سیستم هوشمند

با استفاده از سیستم‌های هوشمند، می‌توانیم تصاویر دوربین‌های مداربسته را بدون نیاز به حضور در محل، با کیفیتی بالا مشاهده کنیم.

 • اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند، امکان ثبت تصاویر و بررسی آن‌ها در زمان لازم را فراهم می‌کند که در نهایت به افزایش امنیت و کاهش جرایم کمک می‌کند.
 • با استفاده از نرم‌افزارها و سیستم‌های مدیریتی، می‌توان تعداد دوربین‌های مداربسته و نحوه استفاده از آن‌ها را به بهترین شکل ممکن مدیریت کرد.
 • از آنجا که تصاویر دوربین‌های مداربسته در سرورهای شرکت‌های تولید کننده ذخیره می‌شود، هزینه‌های اضافی نظیر خرید سیستم‌های ذخیره‌سازی تصاویر و نگهداری آن‌ها برای کاربران کاهش می‌یابد. علاوه بر این، با استفاده از سیستم‌های هوشمند می‌توان کل سیستم را به عنوان یک سازوکار نظارتی برای کنترل امکانات و اجزای محتلف ساختمان مانند نور، گرمایش و سیستم‌های امنیتی در نظر گرفت و امکان افزایش صرفه‌جویی در هزینه‌های فنی و همچنین افزایش کیفیت کارایی اجزای ساختمان را فراهم کرد.

اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند از طریق شبکه‌های بی‌سیم و کابل‌های اینترنتی

اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند از طریق شبکه‌های بی‌سیم و کابل‌های اینترنتی نیز امکان‌پذیر است. این نوع اتصال از طریق پروتکل‌های شبکه‌ای متفاوتی انجام می‌شود که در ادامه معرفی‌شان خواهیم کرد:

 • اتصال از طریق Wi-Fi

در این روش دوربین‌های مداربسته مجهز به وای‌فای هستند و از طریق شبکه‌های بی‌سیم با سیستم‌های هوشمند ارتباط برقرار می‌کنند. در این  حالت نیازی به کابل اینترنتی نیست و دوربین می‌تواند در هر نقطه‌ای از ساختمان قرار گیرد، بدون نیاز به تلف کردن زمان و هزینه برای کابل‌کشی.

 • اتصال از طریق کابل

در این روش نیز دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند متصل می‌شوند اما برای این‌کار نیاز به کابل وجود دارد. این کابل‌ها می‌توانند در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان نصب شوند. برای این نوع اتصال نیاز به محل مناسبی برای نصب سوییچ و روتر وجود دارد. سوییچ و روتر در دوربین‌های مداربسته برای ارتباط و تبادل اطلاعات بین دوربین‌ها، سرور ذخیره‌سازی و دستگاه نمایشگر استفاده می‌شوند.

سوییچ برای اتصال دوربین‌ها به یکدیگر و روتر برای ارتباط شبکه دوربین‌ها با اینترنت و شبکه‌های دیگر استفاده می‌شود. در حقیقت سوییچ و روتر در دوربین‌های مداربسته برای افزایش سرعت انتقال داده‌ها، بهبود امنیت شبکه و کنترل ترافیک شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

راه‌های پیشگیری از اختلال در اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند

برای جلوگیری از اختلال در اتصال دوربین‌های مداربسته به سیستم‌های هوشمند، در درجه اول باید دوربین‌هایی را انتخاب کنید که با استانداردهای عمومی سازگار باشند:

 • برای انتقال تصاویر در سیستم‌های مداربسته، از کابل‌های با کیفیت و اصلی استفاده کنید.
 • در صورت بروز هرگونه اختلال در اتصال دوربین‌های مداربسته، به سرعت با تیم فنی پشتیبانی محصول تماس بگیرید، تا با ارائه راهکارهای لازم به مشکل پیش بینی‌نشده پی ببرید و آن‌را حل کنید.
 • به منظور جلوگیری از ورود و نفوذ افراد غیرمجاز، دوربین‌های مداربسته باید در قالب محافظتی قرار گیرند. برای این کار می‌توان از نصب قالب‌های محافظ، دیوارهای حائل یا دیگر روش‌های امنیتی موجود استفاده کرد.
 • برای جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات امنیتی و فنی در سیستم‌های دوربین مداربسته، نرم‌افزارهای هوشمند متصل به دوربین را مرتبا به روزرسانی کنید.
 • برای جلوگیری از دسترسی افراد غیرمجاز به تصاویر گرفته شده توسط دوربین‌ها، از فناوری رمزنگاری استفاده کنید. این فناوری قابلیت رمزنگاری داده‌های ارسالی بین دوربین و سیستم‌هوشمند را دارد.
 • سیستم‌های هوشمند متصل به دوربین‌های مداربسته نیز باید مورد محافظت قرار گیرند. این محافظت شامل استفاده از نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس، فایروال و دیگر ابزارهای امنیتی خواهد بود.
 • کاربران دوربین‌های مداربسته هوشمند باید در استفاده از این سیستم‌ها آموزش کافی دیده باشند تا هم از تمام پتانسیل این سیستم استفاده کنند و هم سبب اختلال در سیستم نشوند.
 • بهتر است از ابزارهای تشخیص نفوذ مانند سامانه‌های اعلام خطر، رصد شبکه و مانیتورینگ استفاده کنید تا به طور مداوم وضعیت سیستم‌های مداربسته را مانیتور کرده و در صورت شناسایی هرگونه اقدام غیرمجاز، به سرعت واکنش نشان دهید.
 • با انجام بازرسی‌های دوره‌ای روی سیستم‌های مداربسته خود، می‌توانید ضمن حفظ امنیت سیستم، از عملکرد درست دوربین‌ها اطمینان حاصل کنید.

پایان‌

اتصال دوربین مدار بسته به سیستم‌های هوشمند امروزه از جمله راهکارهای نوین امنیتی به‌ شمار می‌رود که با استفاده از فناوری‌های پیشرفته، امکان کنترل و مدیریت بهتر ساختمان‌های مختلف را فراهم می‌کند. این سیستم‌ها با قابلیت‌های ویژه در جهت کاهش ریسک‌های امنیتی، بهینه‌سازی هزینه‌ها و افزایش کارایی و امنیت دوربین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین، پیاده‌سازی این سیستم‌ها به عنوان یک نیاز امنیتی فوری برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و ساختمان‌های مسکونی کوچک و بزرگ بسیار مفید خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.