مهاجرت و کار در آلمان | چگونه به قطب صنعتی اروپا مهاجرت کنیم؟

آلمان؛ مقصدی جذاب برای متقاضیان مهاجرت از طریق کار

در بین متقاضیان ایرانی برای مهاجرت ، مهاجرت به آلمان از طریق کار و تخصص از محبوب‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود. دلیل این امر وجود فرصت‌های شغلی بسیار در این کشور پیشرفته و صنعتی اروپایی است. همچنین دولت آلمان خدمات ویژه‌ای را به متقاضیان کار در این کشور ارائه می‌دهد؛ انواع دوره‌های کارآموزی با مدرک معتبر مانند دوره اوسبیلدونگ، دوره‌های زبان آموزی و خدمات کاریابی از جمله این خدمات ویژه هستند. در ادامه این مطلب از موسسه مهاجرتی هرمس اپلای، با روش مهاجرت کاری به آلمان و ویژگی‌های دوره اوسبیلدونگ به عنوان یکی از دوره‌های مناسب برای مهاجرین به این کشور آشنا می‌شویم.

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

شرایط کار در آلمان چگونه است؟

آلمان کشوری با اقتصاد قدرتمند است و به همین خاطر، برای مهاجرینی که برای کار در آلمان به این کشور وارد می‌شوند، فرصت‌های شغلی بسیاری وجود دارد. اکثر مهاجرانی که به مقصد آلمان می‌روند می‌توانند ظرف مدت کوتاهی شغل مورد نظر خود را پیدا کنند. البته تسلط به زبان انگلیسی یا آلمانی و داشتن یک مهارت شغلی به خصوص باعث می‌شود تا روند استخدام مهاجران سرعت بیشتری پیدا کند.

همه روزه شرکت‌های بزرگ و کوچک و استارت آپ‌های فعال بسیاری که در آلمان وجود دارند به استخدام نیروهای کار ماهر از میان مهاجران می‌پردازند. طبق آمار به دست آمده در تحقیقات سال 2010 جمهوری فدرال آلمان، بیشتر مهاجرین خارج از اتحادیه اروپا که به آلمان مهاجرت می‌کنند، طی مدت یک تا نهایتا 12 ماه کار مورد نظر خود را پیدا می‌کنند. البته هجوم پناهندگان به آلمان از سال 2015 و پیدایش بحران کرونا باعث شده که این مدت، کمی تغییر پیدا کند. با این وجود، هر مهاجر که دارای شرایط لازم و تسلط بر زبان آلمانی باشد، بدون شک در کشور آلمان در مدت کوتاهی کار مورد نظر خود را پیدا می‌کند.

دوره های اوسبیلدونگ آلمان

کشور آلمان برای افرادی که به دنبال فرصت شغلی مناسبی هستند، توسط آژانس استخدام فدرال خدمات خاصی را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید در آلمان به کار در شغل مورد نظر خود بپردازید، دوره های‌ اوسبیلدونگ گزینه مناسبی برای کارآموزی، شرکت در برنامه‌های حرفه‌ای آموزش کار و یادگیری مهارت هستند. این دوره‌های آموزشی معمولا بین یک تا چهار سال به طول می‌انجامند و در بیش از 500 رشته برگزار می‌شوند. دوره‌های آموزشی اوسبیلدونگ در کالج‌ها برگزار می‌شوند؛ مانند کالج فاخ هوخ شوله که مدارک بسیار معتبری (مانند ویزای اوسبیلدونگ) را در پایان دوره به متقاضیان می‌دهد.

مبحث آموزش این دوره‌ها بیشتر در زمینه فنی حرفه‌ای است و هدف آن‌ها آماده کردن دانشجو و متقاضی برای بازار کار می‌باشد. پس از پایان یک دوره آموزشی حرفه‌ای، شما به عنوان یک کارمند ماهر (متخصص واجد شرایط) شناخته می‌شوید. کارمندان ماهر در کشور آلمان در مقایسه با افرادی که دوره اوسبیلدونگ نگذرانده‌اند، درآمد بیشتری کسب می‌کنند. بنابراین، تکمیل یک دوره اوسبیلدونگ متناسب با حرفه متقاضی، یک گام بسیار حیاتی در جهت یافتن کار در آلمان است.

مشاغل تحت پوشش دوره اوسبیلدونگ آلمان

قطعا هر فردی رشته مورد علاقه خود را برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ آلمان خواهد داشت. همانطور که در قسمت های قبلی گفتیم، برای کار تحصیل یا آوسبیلدونگ در آلمان، امکان اقدام در رشته‌های متنوعی وجود دارد. بر این اساس، رشته‌های دوره اوسبیلدونگ آلمان به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند:

 •         دسته اول: مدیریت تجاری که این دسته خود به ۱۳ زیرشاخه (از جمله مدیریت صنعتی، مدیریت استراتژیک و مدیریت بازاریابی) تقسیم بندی می شود
 •         دسته دوم: امور اجتماعی (رسیدگی به حقوق سالمندان، کودکان بی سرپرست و نگهداری کودکان)
 •         دسته سوم: فیزیوتراپی و کار درمانی
 •         دسته چهارم: مکاترونیک و مدیریت

مدارک مورد نیاز برای شرکت در دوره اوسبیلدونگ

همچنین برای شرکت در دوره‌های اوسبیلدونگ، مانند انواع دیگر اخذ ویزای آلمان، نیاز به ارائه مدارکی وجود دارد که بسته به شرایط، این مدارک متفاوت می‌باشند. ما در این بخش مدارک لازم برای اخذ ویزای اوسبیلدونگ آلمان را به شما معرفی می‌کنیم:

 •         ارائه ترجمه مدارک تحصیلی از دیپلم 12 ساله تا آخرین مدرک تحصیلی خود به همراه ریز نمرات
 •         ارائه اصل پاسپورت
 •         ارائه ترجمه شناسنامه
 •         ارائه پذیرش تحصیلی
 •         داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح مورد نیاز مطابق با نظر دانشگاه
 •         ارائه گواهی سلامت فرد دانشجو
 •         ارائه بیمه نامه دانشجو
 •         ارائه نامه تمکن مالی
 •         تکمیل و ارائه فرم‌های مربوط به ویزا

طرح بافوگ مخصوص دانش‌آموزان بی‌بضاعت

یکی دیگر از نکاتی که وجود دارد این است که افرادی که دارای شرایط زیر باشند می‌توانند درخواست بافوگ کنند.Schüler Bafög  یک نوع برنامه از طرف دولت آلمان برای حمایت از دانش‌آموزان بی بضاعت است. البته لازم است شرایط زیر را دارا باشید:

 • شهروند یکی از شهرهای اتحادیه اروپا باشید
 • حداقل 15 ماه در آلمان زندگی کرده باشید و اقامت قانونی داشته باشید
 • حداقل 5 سال در آلمان بوده باشید و کار کرده باشید

تذکر: اگر به تازگی وارد آلمان شده‌اید، نمی‌توانید از این برنامه استفاده کنید و طبق شرایطی که در بخش قبلی اعلام شد باید حداقل 15 سال اقامت کانادا و 5 سال کار در این کشور را در رزومه خود داشته باشید.

مهاجرت به آلمان و دوره‌های کارآموزی؛ راهی مطمئن برای پیشرفت

در این مطلب، مهاجرت به آلمان ، کار در آلمان و در نهایت، دوره های آموزشی اوسبیلدونگ آلمان و شرایط و مدارک مورد نیاز آن را باهم بررسی کردیم. دوره‌ اوسبیلدونگ برای یافتن شغلی مناسب و ورود سریعتر به بازار کار آلمان بسیار مناسب است، اما باید توجه داشت که شرایط سنی و تسلط به زبان آلمانی اهمیت بسیار بالایی دارد.

موسسه هرمس اپلای با سال‌ها تجربه در زمینه مهاجرت، به ویژه مهاجرت به آلمان، می‌تواند راهنمای شما در تمامی امور مهاجرتی باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه هرمس اپلای تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی مشاوره را در وبسایت هرمس اپلای پر کنید و از مشاوره‌ای رایگان و حرفه‌ای بهره‌مند شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.