کار در ترکیه، سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی

 ترکیه از جمله کشورهایی است که در طی سال‌های گذشته مورد توجه ایرانیان قرار گرفته، چون شرایط مساعدی را برای مهاجرت فراهم کرده و توانسته زمینه سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی آماده کند. کار در ترکیه می‌تواند همچون سکوی پرتابی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی باشد و پس از مدتی اشتغال در ترکیه نیز به‌راحتی می‌توانید برای اقامت دائم و در نهایت دریافت پاسپورت ترکیه نیز اقدام کنید. اما به‌عنوان یک متقاضی آیا با شرایط کار، جایگاه شغلی و کیفیت درآمد در ترکیه آشنا هستید؟ آیا می‌دانید مزایای استخدام در ترکیه و اخذ ویزای کاری چیست؟

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 

درآمد و کار در ترکیه

ترکیه از لحاظ کیفیت زندگی و درآمد سالانه در جایگاه هفتم جهان قرار گرفته و در نتیجه مقصد مناسبی برای بسیاری از متقاضیان ایرانی است که به‌دنبال زندگی در رفاه بیشتر و کسب درآمد بالاتر هستند. سرمایه‌گذاری در ترکیه در حوزه املاک، متداول‌ترین روش برای اخذ اقامت این کشور است اما از طریق ویزای کار در ترکیه می توانید علاوه‌بر کسب درآمد، پس از مدت ۵ سال اشتغال، اقامت دائم دریافت کنید. بنابراین استخدام در ترکیه می‌تواند بهترین روش برای کسانی باشد که سرمایه اولیه لازم برای خرید ملک را ندارند. کافیست با بررسی سایت‌های کاریابی در ترکیه یا از طریق یک موسسه مهاجرتی برای انتخاب شغل و عقد قرارداد کاری با یک کارفرمای ترکیه‌ای مذاکره کنید.

از مهم‌ترین مزایای دریافت اجازه کار و اخذ ویزای کاری ترکیه می‌توان به بهره‌مندی از کلیه امکانات درمانی ترکیه به‌صورت رایگان، دریافت ویزای کار و سپس اقامت این کشور دریافت اقامت دائم پس از ۵ سال اشتغال و زندگی در ترکیه، امکان بازنشستگی و دریافت حقوق بازنشستگی امکان اشتغال و تحصیل فرزندان و فراهم آمدن شرایطی عالی برای مهاجرت به کشورهای اروپایی اشاره کرد.

 

لیست مشاغل ۲۰۲۱ برای کاریابی در ترکیه

از جمله محبوب‌ترین مشاغل در ترکیه می‌توان به رشته‌های مهندسی، رشته‌های مالی، حوزه IT، فروش، بازاریابی و مارکتینگ اشاره کرد. شرکت‌های بسیار بزرگی در ترکیه مشغول به فعالیت هستند که از لحاظ اعتبار و میزان درآمدی در سطح بین‌المللی قرار دارند. این شرکت‌ها در حوزه‌های مختلفی چون صنایع شیمیایی، اتومبیل، هوافضا، ارتباطات، مواد ساختمانی، نفت و گاز، غذا و نوشیدنی، برق، داروسازی و گردشگری در شهرهای بزرگ مانند استانبول، آنکارا آنتالیا، بورسا و آلانیا فعالیت دارند. پس برای زمینه شغلی و شهر محل اقامت حق انتخاب زیادی خواهید داشت.

کار در ترکیه - چیکاو

کار در ترکیه و پُردرآمدترین مشاغل

مهمترین هدف شما برای استخدام در ترکیه پس از بررسی سایت‌های کاریابی در ترکیه در وهله اول باید انتخاب شغلی متناسب با رشته تحصیلی و سوابق کاری باشد. علاوه‌براین، برای اینکه بتوانید هزینه‌های زندگی در ترکیه را تامین کنید، باید در مجموعه‌ای مشغول به کار شوید که درآمد ماهانه و سالانه کافی برای شما به همراه داشته باشد. در میان تمام مشاغلی که به آن‌ها در مرحله قبلی اشاره شد، پزشکان و جراحان بیشترین میزان درآمد را در ترکیه دارند. پس از پزشکان، قضات، وکلا، مدیران بانک، مدیران ارشد اجرایی و مدیران ارشد مالی، دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها، اساتید دانشگاه، خلبان‌ها و مدیران مارکتینگ به ترتیب بیشترین میزان درآمد را کسب می‌کنند. بنابراین اگر رشته تحصیلی، سوابق کاری شما و در نهایت شغلی که به دنبال آن هستید در یکی از این دسته‌ها جای می‌گیرد، می‌توانید امیدوار باشید که ماهانه درآمد قابل توجهی از کار در ترکیه کسب خواهید کرد و در نتیجه علاوه‌بر تامین نیازهای اولیه زندگی، می‌توانید پس انداز خوبی نیز داشته باشید.

هزینه زندگی در ترکیه - چیکاو

شروط لازم برای استخدام در ترکیه

یکی از مهمترین شروط برای استخدام در ترکیه، اخذ مجوز کاری است. تفاوتی ندارد که شما از طریق کدام روش مهاجرتی وارد خاک کشور ترکیه شده‌اید، در هر صورت برای اشتغال در این کشور باید ابتدا مجوز کاری دریافت کنید. درغیراین‌صورت، اشتغال شما در ترکیه عملاً غیر قانونی بوده و ممکن است عواقب بدی برای اقامت و حضور شما در این کشور به همراه داشته باشد. بنابراین باید با در دست داشتن مدارک لازم شامل قرارداد کاری به اداره کار و امور اجتماعی ترکیه مراجعه کرده و برای دریافت مجوز کاری اقدام کنید.

برای دریافت ویزای کاری و حق اقامت ترکیه باید هزینه پرداخت کنید. هزینه ویزای ورودی برای یک نفر معادل ۴۵۸ لیر ترکیه، هزینه ویزای الکترونیکی ترکیه معادل ۶۱.۵۰ دلار تا ۷۸.۹۵ دلار و حق اقامت برای یک سال حدود ۱۱۰ لیر ترکیه در سال ۲۰۲۱ خواهد بود. این موارد غیر از هزینه زندگی برای متقاضیان کار در ترکیه خواهد بود.

در کشور ترکیه نیز مانند دیگر کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و استرالیا، اولین مرحله برای مهاجرت کاری دریافت پیشنهاد کار در ترکیه است. پس از عقد قرارداد با یک کارفرمای ترک، می‌توانید با در دست داشتن مدارک لازم شامل پاسپورت، ۲ قطعه عکس پاسپورتی جدید، گواهی عدم سوءپیشینه کیفری، مدارک تحصیلی و سوابق شغلی، بیمه درمانی و مدارک تمکن مالی شامل پرینت حساب بانکی و فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری به سفارت ترکیه مراجعه کرده و برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید. پس از دریافت ویزای کاری باید برای مجوز کاری اقدام کنید. کشور ترکیه در ۸۱ شهر و ۲۵۰ منطقه اداره مهاجرت دارد که یکی از وظایف آن‌ها بررسی مدارک و ارائه مجوز کاری‌ است. مهاجرت به ترکیه از زمان دریافت پیشنهاد کاری تا زمان دریافت اخذ اقامت کاری و مجوز کاری، حدوداً ۹۰ روز زمان می‌برد. بنابراین در طی این مدت می‌توانید کلیه اقدامات لازم برای مهاجرت را فراهم کنید. البته در نظر داشته باشید که زمان انتظار برای اخذ اقامت کاری از شهرهای مختلف ترکیه با یکدیگر متفاوت است. به‌عنوان‌مثال زمان انتظار برای اخذ اقامت کاری از شهر استانبول بین ۳ تا ۴ ماه است، اما زمان اخذ اقامت کاری در شهرهای کوچک ترکیه یک ماه یا حتی کمتر از آن خواهد.

اگر برای دریافت ویزای کاری و مجوز کار در ترکیه نیازمند مشاوره هستید کارشناسان و وکلای خبره موسسه حقوقی سروش فردا زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری می‌توانند راهنمای شما باشند، تنها کافی‌ست با آن‌ها تماس گرفته و برای دریافت مشاوره رایگان اقدام کنید. اطلاعاتی که در این مقاله در اختیار شما قرار گرفت چکیده‌ای از مطالب جامع و کامل سایت سروش فرداست. بنابراین برای کسب اطلاعات تکمیلی می‌توانید وارد وبلاگ این موسسه شوید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.