نکاتی برای کاهش احتمال آتش سوزی در کانکس

امروز از کانکس در کاربری های مختلفی از جمله تجهیز کارگاه های عمرانی و اسکان کارگاهی ، دفاتر کار ، کیوسک های فروشگاهی و مطبوعاتی ، اسکان موقت آسیب دیگان حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله و همچنین به عنوان گیت و دکه های نگهبانی استفاده می گردد. از آنجایی که در سالهای اخیر شاهد چند نمونه حادثه تلخ که حاصل آتش سوزی کانکس بودند و خسارات مالی و جانی به بار آورده اند بوده ایم، برآن شدیم تا در این مطلب نکات کوچک اما مهمی که احتمال وقوع آتش سوزی در این سازه های پیش ساخته را کاهش میدهد بررسی کنیم تا با رعایت آنها دیگر شاهد چنین پیش آمد هایی در آینده نباشیم.

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

 

برای برسی دلایل آتش سوزی کانکس مهم ترین آنها که می بایست در ابتدا مورد برسی قرار گیرد سیم کشی آنها است. سازه های پیش ساخته مانند ساختمان ها دارای سیستم سیم کشی برق ، تلفن و گاها شبکه بوده و برای استفاده نیز دارای کلید و پریز های متعدد و جعبه فیوز برای محافظت از مدار می باشند. از آنجایی که هر سازه بصورت تخصصی برای کاربری خاصی طراحی و تولید می شود می بایست اگر قصد استفاده از وسایل برقی با توان بالا در کانکس را دارید مانند دستگاه های صنعتی یا هیتر های برقی برای گرم کردن فضای داخلی با توان بالا، این نکته ضروری است که ابتدا سیم کشی سازه را کنترل کرده تا از استاندارد بودن سیم و کابل ها برای دستگاه خود مطمئن شوید و از آنجایی که در اکثر سازه های پیش ساخته سیم کشی بصورت روکار انجام شده فقط کافی است درب داکت هارا برداشته تا به سیم ها دسترسی داشته باشد و اگر آنها برای کار شما مناسب نباشد به راحتی می توانید آنها را با کابل های ضخیم تر جایگزین کنید. در بسیاری از موارد سیم های ضعیف در اثر بار زیاد گرم شده و در نهایت منجر به ایجاد جرقه اولیه برای آتش سوزی شده اند. پس این نکته بسیار حائذ اهمیت است که شما یا بصورت سفارشی از تولید کننده کانکس بخواهید که نمره های قوی تری از سیم را در سازه شما استفاده کرده و یا خودتان قبل از استفاده و در صورت نیاز کابل های قوی تری جایگزین کنید اگر مصرف شما برای دستگاه یا تجهیزات صنعتی یا هیتر های پرقدرت گرمازا با توان بالا است.

نکته بعدی رعایت نکات ایمنی جهت نصب بخاری یا وسیله گرمازا داخل کانکس است. اول این نکته را مد نظر داشته باشید که اگر از سازه در مناطق سرد سیری و کوهستانی استفاده می کنید می بایست سازه ای متناسب با این شرایط آب و هوایی تهیه کرده که اتلاف انرژی نداشته باشد و دوم اینکه بجای استفاده از یک بخاری با شدت زیاد بهتر است از دو بخاری یا وسیله گرما زا با شدت کم در دو نقطه مختلف سازه استفاده کنید تا گرمای یک نواخت با حرارت گسترده به جای شدت زیاد و حرارت متمرکز داشته باشید و از سازه هایی مانند کانکس پانلی یا کانکس سایدینگ که کیفیت و مقاومت بیشتری دارند برای اسکان در این مناطق استفاده کنید. نکته بعدی در باره استفاده از بخاری داخل سازه های پیش ساخته این است که می بایست وسیله گرمازای شما حداقل 50 سانتیمتر از دیواره های داخلی کانکس فاصله داشته باشد و بهتر است از یک فیلتر گرمایی که از انتقال حرارت به دیواره های داخلی جلوگیری می کند استفاده کنید که تایل های بزرگ سرامیک برای این منظور گزینه مناسبی می باشند.دیگر نکات بدیهی مانند استفاده از دودکش و کلاهک مناسب به همراه اتصالات و بست های ایمن و استاندارد، حیاتی و می بایست به درستی رعایت شده باشند.

 

مواد و مصالح بکار رفته برای ساخت سازه های پیش ساخته نیز تاثیر زیادی در این امر داشته چراکه اگر توجه بفرمائید در سرتاسر این مطلب به تهیه و استفاده از سازه متناسب با نیاز و کاربری اشاره شده که اگر چه رابطه مستقیمی با قیمت کانکس داشته اما زمانی که ما از یک وسیله برای کاری غیر از آنچه که آن وسیله برای آن طراحی و ساخته شده استفاده می کنیم باید انتظار بوجود آمدن مشکلات مختلف را داشته باشیم.بطور مثال مصالح بکار رفته در سازه های موقتی که برای ساختمان سازان و استفاده چند ماهه آنها ساخته شده در جهت کاهش قیمت کانکس بهینه سازی و حداقل ها را شامل شده است اما برای استفاده در شرایط آب و هوایی سخت اقلیم و استفاده خانوار جهت سکونت که استفاده از بخاری ، اجاق گاز و آبگرمکن و دیگر وسایلی که احتمال ایجاد آتش سوزی را اقزایش داده زیاد است می بایست از مصالح کند سوز و نسوز که توان تحمل حرارت بیشتری دارند استفاده شده باشد که ممکن است قیمت سازه را تا حدی افزایش داده اما نمی توان صرفا به خاطر هزینه اولیه و قیمت بالا تر به دنبال سازه ای غیر استاندارد برویم چرا که خسارات حاصله در هنگام آتش سوزی در مقایسه با صرفه جویی اقتصادی که ما در ابتدا خیال می کردیم که انجام داده ایم بسیار بیشتر و گاها برگشت ناپذیر است.

 

همچنین می بایست از نگه داشتن مواد اشتعال زا مانند گازوئیل ، بنزین و نفت داخل کانکس پرهیز کرده و دقت بفرمائید که مواد آتشین مانند ذغال روشن یا سیگار داخل سازه نرود چرا که زیر کفپوش اکثر سازه ها تخته چوبی که ماده ای اشتعال پذیر است بوده و خود می تواند عامل شروع آتش سوزی شود. نگه داشتن کپسول آتش نشانی نیز در هنگام شروع حادثه بسیار موثر بوده و معمولا تولید کننده گان یک کپسول داخل سازه قرار داده اند  اما اگر چنین نیست خودتان تهیه کرده و از تاریخ شارژ آن مطمئن شوید.

 

در پایان اگر متوجه آتش سوزی داخل سازه شدید که از کنترل شما خارج شده است، فقط از خروج کودکان اطمینان حاصل کرده و اسناد و مدارک خود را برداشته و از کانکس خارج شوید چرا که خسارات مالی اگر چه گاها به قیمت سنگینی تمام می شوند اما قابل جبران بوده و فقط تلاش کنید از خسارات جانی خود و افراد حاظر در سازه جلوگیری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.