تفاوت فیلتر گازوئیل و فیلتر سپراتور در چیست؟

اغلب ماشین آلات سنگین معدنی، راهسازی، کشاورزی، تراک ها و کامیون ها با سوخت گازوئیل کار می کنند که در موتور های احتراق داخلی از نوع دیزلی سوخته و انرژی تولید می کند. سوخت گازوئیل بدون تردید یکی از آلوده ترین سوخت ها می باشد که انداع دوده، گرد و غبار، سیالاتی مانند آب و روغن و حتی سنگ ریزه نیز در گازوئیل یافت می شود. بخشی از آلودگی گازوئیل در پالایشگاه ها و بخش عمده ای از آن بر اثر آلودگی مخازن و در مکش منتقل می شود و از این رو استفاده از انواع فیلتر گازوئیل نقشی موثر در عملکرد و طول عمر اجزای موتور دارد.

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

فیلتر گازوئیل Fuel filter نوعی از فیلتر های صنعتی می باشد که بر روی موتور های دیزلی و برای تصفیه گازوئیل نصب می شود. فیلتر گازوئیل در شکل های مختلفی مانند فیلتر های پیچی چرخشی Spin-on ، فیلتر های خطی in-line و فیلتر های سطلی مورد استفاده قرار می گیرد که فیلتر های پیچی در حال حاضر پر کاربرد ترین آنها می باشند. اغلب فیلتر های گازوئیل دارای کارتریج های نوع سلولزی هستند که در داخل یک محفظه به شکل قوطی و دارای چین هایی بر روی سطح کارتریج مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلتر سپراتور موتور دیزل

موتور های گازوئیلی دیزل بر روی بسیاری از ماشین آلات سنگین Heavy duty مانند ماشین آلات راهسازی و معدنی اتصال پیدا می کنند. اغلب برند های ماشین آلات معتبر صنعتی یا از موتور دیزل DEUTZ آلمان و یا از موتور دیزل CUMMINS آمریکا در اتصالات خود استفاده می کنند. موتور دیزل از هر نوع و برندی که باشد برای تصفیه گازوئیل قبل از ورود به محفظه سیلندر نیاز به نوعی فیلتر صنعتی برای حذف آلاینده ها از گازوئیل دارد.

فیلتر سپراتور یا بطوار دقیق تر فیلتر آب گیر سپراتور (فیلتر سپراتور آب از گازوئیل Separator filter) در واقع نوعی از فیلتر گازوئیل می باشد که دارای قابلیت هایی فراتر از فیلتر های گازوئیل معمولی می باشد. در حالی که فیلتر گازوئیل های سنتی تنها قابلیت جذب و حذف آلاینده های صلب و جامد را داشتند فیلتر آب گیر سپراتور قابلیت جذب ناخالصی های سیال بالاخص آب را که بصورت ذرات با سایز بسیار کوچک در گازوئیل یافت می شود دارد. از نظر ظاهری فیلتر سپراتور در مقایسه با فیلتر گازوئیل دارای یک مخزن کوچک در بالا و یک شیر برای تخلیه آب ذخیره شده در فیلتر سپراتور می باشد. بطور اختصاری فیلتر گازوئیل را با کد های FF و فیلتر سپراتور آب گازوئیل را با کد FS نشان می دهند که در شماره فنی های این فیلتر های صنعتی نیز درج شده است.

برند های تولید کننده فیلتر سپراتور و فیلتر گازوئیل

با توجه به گستردگی کاربری موتور های گازوئیلی دیزل در دنیا و در صنایع گوناگون تمامی برند های معتبر تولید کننده فیلتر آلات در سطح دنیا به تولید انواع فیلتر گازوئیل و فیلتر سپراتور مبادرت دارند. البته معمولا برند های مختلف تولید کننده بصورت تخصصی در یک زمینه فیلتر شناخته شده تر می باشند و بر روی برخی از ماشین آلات صنعتی بصورت قطعه اصلی OE اتصال پیدا می کنند. .بعنوان مثال برند پارکر که خود تولید کننده بسیاری از تجهیزات و قطعات هیدرولیک می باشد به تولید فیلتر هیدرولیک تحت نام Baldwin می پردازد و از این رو در زمینه تولید فیلتر هیدرولیک در سطح جهان شناخته شده تر می باشد. در زیر به بررسی برند های معتبر تولید کننده فیلتر گازوئیل و فیلتر سپراتور آب از گازوئیل می پردازیم.

  1. فیلتر فلیتگارد Fleetguard: در واقع برندی زیر مجموعه از برند کامنز که خود به تولید گسترده موتور های دیزل می پردازد می باشد. فیلتر گازوئیل و فیلتر سپراتور فلیتگارد بصورت OE بر روی کلیه موتور های کومنز ساخت آمریکا اتصال پیدا می کند و اغلب از نوع پیچی به رنگ سفید با برند قرمز رنگ فلیتگارد مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. فیلتر دونالدسون DONALDSON: یکی دیگر از برند های آمریکایی تولید کننده انواع فیلتر آلات صنعتی می باشد که در زمینه تولید فیلتر روغن، فیلتر گازوئیل، فیلتر هیدرولیک و انواع فیلتر سپراتور ماشین آلات سنگین استفاده می شود. بر روی بسیاری از ماشین آلات راهسازی و معدنی فیلتر دونالدسون بصورت قطعه OE استفاده می شود.
  3. فیلتر مان MANN: برندی آلمانی با بالاترین استاندارد های جهانی با قابلیت جذب نا خالصی ها در سایز های بسیار کوچک بوده که در زمینه تولید انواع فیلتر هوای موتور و فیلتر هوای کابین نیز در سطح جهان شناخته شده است.
  4. فیلتر ساکورا SAKURA: برندی ژاپنی و تولید کننده انواع فیلتر سپراتور آب از گازوئیل و دیگر انواع فیلتر ماشین آلات صنعتی با موتور دیزل می باشد.

فیلتر بالدوین Baldwin: برندی آمریکایی و از زیر مجموعه های برند شناخته شده پارکر می باشد. فیلتر بالدوین نه تنها در تولید انواع فیلتر گازوئیل و سپراتور بلکه بصورت تخصصی در زمینه تولید فیلتر هیدرولیک نیز فعالیت دارد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.