تین کلاینت، مینی کامپیوتر قدرتمند و ارزان

تین کلاینت ( thin client )  کامپیوتری کوچک و آماده برای استفاده است که همانند کامپیوتر‌های قدیمی دارای رم، cpu و هارد‌های داخلی جهت ذخیره سازی اطلاعات هستند، از این رو می توان تین کلاینت ها را نوعی مینی کامپیوتر نامید.
این سخت افزار‌ها با استفاد از کمترین منابع سخت‌افزاری، بهترین کارآیی و بالاترین امنیت را برای شبکه‌های رایانه‌ای ایجاد می کنند که در نتیجه بهترین گزینه برای راه اندازی دسکتاپ مجازی (VDI) می باشند.
تین کلاینت ها می‌توانند دارای سیستم عامل مجزا از شبکه و به عنوان یک سیستم مستقل مورد استفاده قرار گیرد و یا بدون سیستم عامل مجزا و به صورت زیرو کلاینت (zero client) باشند که از طریق مجازی سازی I  به سرور متصل شود.
در واقع در یک شبکه مجازی سازی شده می‌توانیم یک سیستم عامل محلی مستقل داشته باشیم و یا اینکه کاملاً وابسته به سرور مرکزی باشد،  در حالت دوم سرور تمام کارها را انجام می دهد و زیروکلاینت تمام داده ها و نرم افزارهایی که سرور در اختیار آن قرار می دهد را می بیند و به آن دسترسی دارد.

سلب‌ مسئولیت: بخش تحریریه‌ی چیکاو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و هیچگونه مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

قیمت تین کلاینت

از عمده ترین دلایل صرفه اقتصادی تین کلاینت و زیروکلاینت به دلیل حذف تجهیزات غیر نیاز و تجمیع آنها در سرور مرکزی می باشد. به عنوان مثال در یک دسکتاپ مجازی که تمامی کلاینت‌ها به سرور متصل می شوند هاردهای سرور مرکزی وظیفه ذخیره اطلاعات و اجرای نرم افزار های گوناگون را دارند. در یک شبکه مجازی، تین کلاینت و زیروکلاینت تنها وظیفه نمایش اطلاعات بر اساس دسترسی هایی که سرور مرکزی در اختیار آنها قرار می دهد را دارند.

امنیت تین کلاینت

با توجه به معرفی تین کلاینت و زیرو کلاینت تا بدینجا قطعا میدانید که تین کلاینت‌ها زیرو کلاینت در شبکه های مجازی به تنهایی منابع سخت افزاری خاصی از جمله فضای ذخیره سازی  زیادی ندارند و ما روی تین کلاینت چیزی نصب نمیکنیم.
در واقع تین کلاینت و زیرو کلاینت ما یک ابزار برقرار کننده اتصال بین کاربر و سرور است که صفحه نمایش سرور را نشان می دهد.
در تین کلاینت بدون اجازه مدیر امکان نصب لوازم جانبی را نخواهیم داشت و هر کاربر محدودیت دسترسی به پارتیشن مخصوص خود را دارد.

مهمترین نکته در مورد امنیت تین کلاینت و زیرو کلاینت که باید بدانید این است که سرقت اطلاعات از آنها تقریبا ممکن نیست زیرا عملا چیزی داخل آن ذخیره نمی شود و این مدیر شبکه است که امکان دسترسی به اطلاعات تین کلاینت ها را می‌دهد.
همچنین مدیر شبکه میتواند کنترل کند که از طریق تین کلاینت و. زیرو کلاینت امکان اینکه اطلاعات به شبکه وارد شود وجود نداشته باشد. در این صورت هیچ‌گونه ویروس و برنامه مخربی نمی‌تواند از طریق کاربران وارد شبکه شود.

پشتیبانی تین‌ کلاینت

در حالت معمولی و روش سنتی برای اینکه مدیر شبکه بتواند به کاربران خود سرویس دهد و در صورت بروز مشکل بتواند مشکلات کاربران را حل کند باید با صرف زمان خود بین کاربران رفته و مشکلات را بررسی کند، اما وقتی از سرور مرکزی  و تین کلاینت استفاده می کنید این مشکلات تماما از مرکز کنترل شبکه انجام می‌شود.
فقط کافی است مشکلات کاربران را در سرور بررسی نموده و آن را حل کند. قیمت پایین تر تین کلاینت ها نسبت به سایر انواع کامپیوتر و همچنین سهولت در پشتیبانی آنها موجب استقبال بیشتر سازمان ها و شرکت های دولتی و خصوصی از آنها شده است.
کاهش قابل توجه هزینه های پشتیبانی و نگهداری تین کلاینت یکی از مزیت های استفاده از تین کلاینت ها به جای کامپیوترهای شخصی در سازمان ها و شرکت ها است. زیروکلاینت کامپیوتری است که مبتنی بر شبکه ادارات ساخته شده و تمام امکانات یک کامپیوتر شخصی را در اختیار شما می گذارد.

مزایای تین کلاینت و زیرو کلاینت

•    کاهش هزینه ها :کلاینت های باریک با توجه به حذف هارد، فن های خنک کننده، پاور های برق پرمصرف میتواند هزینه را برای پشتیبانی و تجهیز یک سازمان به حد قابل توجهی کاهش داد.
•    امنیت بسیار بالا : با استفاده از تین کلاینت مجازی سازی شده میتوان امنیت بسیار بالایی داشت زیرا هیچگونه فایلی سمت کاربر ذخیره نمی شود.
•    کاهش مصرف انرژی : مصرف برق هر تین کلاینت در حدود 10 الی 60 وات و بسیار کم مصرف می باشد.
•    افزایش سرعت پردازش ها : با استفاده از هاردهای پرسرعت ssd m2  در تین کلاینت ها و همچنین بهره گیری از قدرت پردازش cpu های قوی سرور می توان به بالاترین سرعت در پردازش ها رسید.
•    کاهش نیروی انسانی پشتیبان : در صورت استفاده از تین کلاینت می توان نیروی فنی برای پشتیبانی را به حداقل ممکن رساند زیرا تمامی تین کلاینت  ها فقط به نیروی پشتیبان در سمت سرور احتیاج دارند .
•    پشتیبانی نرم افزاری راحت تر : در یک مجموعه که از تین کلاینت استفاده می کند برای اضافه کردن یک کاربر جدید دیگر نیازی به نصب مجدد نرم افزارها نخواهد بود و به راحتی درکمترین زمان ممکن میتوان کاربر جدید اضافه کرد.
•    درصد خرابی کمتر : تین کلاینت ها به دلیل عدم وجود تجهیزات مکانیکی زیاد و عدم تولید گرمای داخلی درصد خرابی کمی دارند . طول عمر متوسط تین کلاینت ها 100 هزار ساعت می باشد که 2 برابر بیشتر از متوسط مادربرد های فت کلاینت و کامپیوتر های قدیمی می باشد.

•    استفاده بهینه از فضای سازمانی : تین در واقع به معنی لاغر و کوچک می باشد، تین کلاینت ها به دلیل کوچک بودن فضای کمتری را اشغال میکنند.

زیبایی فضای داخل سازمان: کامپیوتر های کوچک، باریک و ظریف تین کلاینت که به راحتی بر روی میز و یا حتی پشت مانیتور نصب می گردد، باعث آراستگی و نظم بهتری در محیط های اداری که فضای کمی دارند می شود.

مقایسه زیروکلاینت با تین کلاینت

پیش فرض در کلاینت های زیرو این است که کامپیوتر روی میز کاربر هیچگونه تنظیمات ماندگار و دایمی و ثابتی ندارد و با هر بار روشن شدن ، تنظیمات و اطلاعات خود را از سرور و شبکه دریافت میکند و این یک مزیت عالی است مخصوصا برای کاربرانی که اطلاعات زیادی درباره کامپیوتر و راه اندازی آن ندارند و یا فرصت این گونه کارها را ندارند.
البته تین کلاینت های اولیه شبیه زیروکلاینت های امروزی بودند. آنها دستگاه های ساده ای بودند که به صورت ریموت دسترسی به یک دسکتاپ را در یک مرکز داده فراهم میکردند. ولی دو عامل آنها را از کامپیوتر های نازک به سمت کامپیوتر های ضخیم یا فت کلاینت Fat client شدن رهنمون کرد : اول ورود سازندگان کامپیوترهای شخصی به بازار تین کلاینت و دوم وجود محدودیت های نمایش دسکتاپ از راه دور Remote desktop در ویندوز.  در واقع در حال حاضر تفاوتی که بین تین کلاینت و زیرو کلاینت وجود دارد اینست که تین کلاینت امکان نصب سیستم عامل سبک و برخی نرم افزارهای ساده را برروی خود دارد و برای استفاده از نرمافزارهای خاص تر و سنگین تر فقط به سرور متصل میشود ولی در زیرو کلاینت عملا همه چیز داخل سرور اتفاق میافتد و زیرو کلاینت فقط واسطی برای اتصال به سرور است که هر کدام نقاط قوت خود رادارند.

خرید تین کلاینت

شرکت ایمن شبکه هوشمند به عنوان یک شرکت معتبر فروشنده و پشتیبان انواع تین کلاینت و زیرو کلاینت و فلکسیبل کلاینت های HP در ایران میباشد. فلکسیبل کلاینت دستگاههایی هستند که هم میتوانند به صورت تین و هم به صورت زیرو کلاینت مورد استفاده قرار بگیرند.
برای دیدن محصولات و خرید تین کلاینت می توانید به فروشگاه اینترنتی ایمن نت مراجعه نمائید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.