واکسن مشترک ایرانی کوبایی اثر بخشی 91 درصدی دارد

واکسن مشترک بین دو کشور ایران و کوبا که در ایران با نام پاستوکووک و در کوبا با نام سوبرانا شناخته می شود ک، اثر بخشی 91 درصدی دارد. همراه چیکاو باشید.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، و به گفته مدیر پروژه کارآزمایی بالینی فاز 3 واکسن کرونای مشترک ایران و کوبا: براساس کارآزمایی بالینی انجام شده در کوبا ک، با تزریق دو دوز از واکسن سوبرانا و واکسن یادآور (دوز بوستر سوبرانا پلاس)، اثربخشی این واکسن مشترک 91 درصد اعلام شده است. 

همچنین مصطفوی افزود: اثر بخشی 100 درصدی این واکسن در زمینه موارد شدید کرونا و نداشتن موارد فوتی گزارش شده است. 

وی با اشاره به اینکه کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی کوبایی در دو شهر به صورت سه دوزه انجام می شود، افزود: نتایج اولیه مربوط به کارآزمایی بالینی مرحله سوم واکسن در کشور ما نیز تا اوایل شهریور ماه مشخص شده و اعلام می شود. 

مصطفوی با اشاره به همکاری مشترک با انستیتو فینلای کوبا و استفاده از تکنولوژی تولید واکسن‌هایی با پلتفرم پروتئین نوترکیب کونژوگه بر اساس قرارداد منعقد شده در کوبا ابراز امیدواری کرد که روند تولید واکسن پاستوکووک در داخل کشور با افزایش ظرفیت همراه خواهد شد تا بخشی از دغدغه و نگرانی هم وطنان در این زمینه کاهش یابد. 

مصطفوی با بیان اتمام تزریق دوز یادآور واکسن پاستوکووک به داوطلبان تا چند روز آینده، افزود: تمام متقاضیان مرحله سوم واکسن پاستوکووک، 2 دوز واکسن خود را تا آخر خرداد ماه دریافت کردند، تزریق دوز سوم که در 2 شهر هدف گذاری شده بود، در زنجان به پایان رسید و در یزد نیز تا چند روز آینده پایان می یابد.

 

منبع irinn
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.