عوامل خطر زایی برای شروع موج پنجم کرونا وجود دارد که باید کنترل شوند

به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، این ویروس در هند سیر صعودی دارد و کشور انگلستان نیز علی رغم انجام واکسیناسیون، ابتلا به سوش هندی دیده شده است. در ایران نیز در تمامی استان ها، بویژه 28 استان در سیر نزولی پیک چهارم قرار داریم. در سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیز به تازگی سیر نزولی متوقف شده است. اما با وجود پیدایش ویروس های جهش یافته کرونای هندی و آفریقایی باید مراقب پیک جدید کرونا باشیم. همراه چیکاو باشید.

رئیسی توضیح داد که با توجه به این موضوع که بازوی بالا رونده پیک چهارم طولانی بود گفته است که، هم اکنون در بازوی نزولی پیک چهارم قرار داریم و از قله عبور کرده ایم. انتظار می‌رود که تا دو هفته آینده تعداد مبتلایان و به دنبال آن تعداد بستری و مرگ و میر ها کمتر شود. به اعتقاد وی احتمالا تا دو هفته آینده آمار مرگ و میر به زیر 200 نفر خواهد رسید.

رئیسی به عوامل خطر زایی که ممکن است باعث ایجاد پیک پنجم شود نیز اشاره کرد. وی با اشاره به برگزاری مهمانی ها و عروسی ها پیش از ماه محرم، در فصل تابستان مخصوصا در استان های جنوبی کولر روشن شده و پنجره ها بسته هستند، سفر های تابستانی و تبلیغات انتخاباتی ابراز نگرانی کرد. 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ابراز امیدواری کرد که از صندوق های سیار برای انتخابات استفاده شود. 

وی در ادامه افزود که راه اندازی کارناوال های تبلیغاتی و سخنرانی در فضاهای سربسته ممنوع بوده و در فضا های سرباز نیز منوط به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از یک سوم ظرفیت فضا می باشد.

رئیسی خبر از شروع واکسیناسیون افراد بالای 70 سال را داد. به گفته وی کسانی که به ویروس کرونا مبتلا می شوند چهار هفته بعد از پایان بهبودی می توانند واکسن تزریق کنند. 

وی در پایان صحبت های خود به این موضوع اشاره کرد که کسانی که واکسن می زنند ناقل ویروس کرونا نمی شوند و مزایای واکسن زدن از عوارض احتمالی آن خیلی بیشتر می باشد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.