با متخلفان تزریق خارج از اولویت واکسن کرونا برخورد خواهد شد

به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، با متخلفانی که در فاز اول، خارج از اولویت واکسن کرونا تزریق کرده اند، برخورد خواهد شد. همراه چیکاو باشید.

کیانوش جهانپور در برنامه تلویزیونی از واردات تا تولید و حواشی واکسن کرونا در چهارشنبه شب پخش شد، اعلام کرد که سلامتی حق مسلم تمام افراد است. فرآیند تولید واکسن که از پیچیدگی های بسیاری برخوردار است،  بنابراین خرید محصول از بازار آزاد درست نیست.

وی در ادامه افزود که تا کنون یک میلیون و ۹۹۵ هزار دوز در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است و فردا نیز 100 هزار دوز دیور اضافه خواهد شد. همچنین تا به امروز بیش از 640 هزار نفر واکسن دریافت کرده اند که حدود 140 هزار نفر از آنها دوز دوم را نیز تزریق کرده اند. به گفته وی در چند روز اخیر روزانه حدود 40 تا 59 هزار دوز واکسن به افراد تزریق شده است.

به گفته وی 120 میلیون دوز واکسن برای تامین ایمنی کشور نیاز است. تا این لحظه با قرارداد های انجام شده 240 میلیون دوز وارد کشور می شود که در صورت ضریب منفی 50 درصدی، باز هم میزان واکسن مورد نیاز تامین خواهد شد.

وی در ادامه به اولویت گروه های دریافت کننده واکسن اشاره کرد. براین اساس فاز یک که در روز اول اردیبهشت ماه به اتمام خواهد رسید، شامل کادر درمان و کارکنان سلامت، بیماران خاص و صعب العلاج، معلولین، جانبازان، کارکنان آسایشگاه‌ها، پاکبانان، کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند و کسانی که درگیر در امر دفع و جمع آوری زباله‌های عفونی هستند. می شود.

فاز دوم که از نیمه اردیبهشت ماه آغاز می شود نیز سالمندانی که سن بالای ۶۴ سال دارند و کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند واکسیناسیون خواهند شد. با توجه به اینکه 80 تا 85 درصد کسانی که بیماری های زمینه ای دارند سالمند هستند بنابراين بین این دو گروه هم پوشانی وجود دارد. به گفته او در خوشبینانه ترین حالت فاز دوم تا پایان بهار و ابتدای تابستان به اتمام می رسد و پس از آن فاز سوم در تابستان و فاز چهارم در پاییز انجام می شود. بنابراین در این فرآیند که 70 درصد جمعیت واکسینه می شوند، ایمنی جمعی در کشور ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه درباره سامانه یکپارچه سلامت افزود که بیش از 80 درصد مردم در این سامانه واجد پرونده الکترونیک سلامت هستند اما اگر در روستا ها کسی نگرانی داشت می تواند به خانه بهداشت مراجعه کند و تشکیل پرونده دهد.

جهانپور درباره شایعه ثبت نام فروش واکسن کرونا توضیح داد که اگر مردم در بیمارستان های خصوصی چنین مواردی را دیدند حتما گزارش دهند تا با متخلفان برخورد قاطعی انجام شود.

وی در ادامه صحبت های خود به ایجاد معضل برای شبکه بهداشت توسط واکسن های تقلبی اشاره کرد و گفت که با توجه به تقاضای بالایی که برای واکسن کرونا در جهان وجود دارد، افراد سودجو و فرصت طلب دست به کار خواهند شد.

به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو، واکسن فرآورده‌ای بیولوژیک است به طوری که باید در آن زنجیره سرد رعایت شود، در نتيجه مردم باید مراقب باشند تا از بازار های غیر رسمی واکسن معیوب تهیه نکنند.

علاوه بر صحبت های سخنگوی سازمان غذا و دارو، دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت نیز، خبر از راه اندازی خط تولید واکسن اسپوتنیک-وی در کشور را داد. گویا تا دو هفته آینده تولید واکسن اسپوتنیک مشترک ایرانی روسی در استان البرز آغاز خواهد شد. به اعتقاد وی، با توجه به روند طی شده واکسن های تولید داخل انتظار می رود که ایران از خرداد ماه به بعد یکی از تولید کنندگان واکسن کرونا در جهان باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.