اندازه گیری دی اکسید کربن موجود در فضای بسته روشی ارزان و قدرتمند برای پیش بینی میزان خطر کرونا

محققان در پژوهش جدید خود دریافتند که یکی از راهکار های ارزان قیمت و در عین حال قدرتمند بررسی و کنترل خطر ابتلا به ویروس کرونا، اندازه گیری میزان دی اکسید کربن موجود در فضای بسته می باشد. به یافته محققان، در محیط های بسته، با دو برابر شدن میزان دی اکسید کربن، خطر ابتلا به کوید 19 نیز دو برابر خواهد شد. همراه چیکاو باشید.

محققان دانشگاه کلورادو اعلام کرده اند که، افرادی که به بیماری های عفونی مبتلا هستند،هنگام باز دم و تولید دی اکسید کربن، ویروس را نیز به هوا می فرستند. بنابراین گاز کربن دی اکسید می تواند به همراه مقداری ویروس در هوا موجود باشد.

سرپرست تیم تحقیق، خوزه لوئیس جیمنز، در این زمینه توضیح می دهد که، در حال حاضر کنترل میزان CO2 موجود در هوا تنها گزینه کم هزینه و عملی برای نظارت ویروس موجود در فضا می باشد.

محققان برای انجام این پژوهش از نمایشگر‌های دی اکسید کربن که در بازار موجود است، برای مطالعات خود استفاده کرده اند. پس ار تایید صحت ردیاب ها در آزمایشگاه، با ایجاد یک مدل جعبه ریاضی نشان دادند که پس از بازدم فرد مبتلا به بیمار عفونی چگونه CO2 و ویروس در کنار یکدیگر در هوا پخش شده و تجمع می شوند و همچنین افراد دیگر چگونه استنشاق و بازدم می کنند. و سرانجام گاز دی اکسید کربن چگونه در فضای بسته تجمع می کند یا توسط تهویه خارج می شود.

در نتیجه محققان دریافتند که میزان استاندارد گاز CO2 موجود در فضای بسته معادل 1000 PPM می باشد. در این صورت افراد با استفاده از ماسک ایمن هستند. اما اگر میزان دی اکسید کربن به بیش از 1600 ppm برسد خطر انتقال کرونا ویروس تا سه برابر افزایش می‌یابد.

پس از انجام این پژوهش ها، محققات اعلام کردند که هر چه میزان دی اکسید کربن موجود در فضاهای بسته و محیط های مشترک کمتر باشد، خطر ابتلا به ویروس نیز کاهش می یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.