احتمالا واکسن کووپارس انستیتو رازی از اواخر مرداد ماه به تولید انبوه می رسد

بر اساس اظهارات معاون موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با توجه به روند انجام کارآزمایی بالینی واکسن کرونا کووپارس، برنامه ریزی های تولید این واکسن در مرداد ماه در حال انجام است. همراه چیکاو باشید.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر محمد حسین فلاح، پس از ارائه پاسخ آزمایش های انجام شده توسط آزمایشگاه اعلام کرده که خوشبختانه 120 نفر دوز اول واکسن کرونای رازی کووپارس را تا 16 ام فروردین دریافت کرده اند. همچنین دوز دوم آن نیز به 42 نفر تزریق شده است. همچنین وی در ادامه صحبت های خود افزود که اشخاصی که واکسن را دریافت کرده اند دچار مشکل نشده اند و ایمنی واکسن در برابر ویروس نیز اواخر هفته آینده اعلام می شود. باید منتظر ماند تا 14 روز از تزریق دوز دوم واکسن به اولین گروه دریافت کننده بگذرد.

همچنین وی افزود، احتمالا مرحله دوم و سوم کارآزمایی بالینی واکسن به طور مجزا انجام شود و پس از اتمام مرحله دوم مرحله سوم آغاز شود. جداسازی این دو مرحله به این دلیل است که، در مرحله دوم تشخيص ایمنی زایی واکسن بررسی می شود، بنابراین ادغام کردن این دو مرحله ریسک بزرگی است.

در مرحله دوم که بر روی 500 نفر انجام میگیرد، به 250 نفر واکسن و به 250 نفر دیگر پلاسیبو تزریق می شود. در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله دو، مرحله سوم با حداقل 10 هزار نفر آغاز می شود. سایت همچنان باز است و کسانی که درخواست داوطلب شدن برای دریافت واکسن را دارند به نوبت دعوت به دریافت می شوند.

همچنین دکتر فلاح درباره تاریخ تولید انبوه واکسن کرونای ایرانی کووپارس اظهار داشت که با اتمام آنالیز بینابینی مرحله سوم تا شهریور ماه، انتظار می‌رود که در اواخر مرداد ماه به تولید انبوه برسیم.

واکسن کرونا انستیتو رازی در ۳ دوز تهیه شده است که دو دوز اول و دوم  عضلانی بوده و دوز سوم استنشاقی می باشد. تزریق واکسن در سه مرحله در روز صفر و 21 و 51 انجام می شود. به این صورت که داوطلبان در روز صفر و 21 تزریق عضلانی شده و در روز 51 دوز استنشاقی را دریافت می کنند.

همچنین به نقل از دکتر فلاح، مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس از یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ با دو نفر از داوطلبان شروع شد و طی یک هفته ۱۳ نفر پیش‌ داوطلب تزریق واکسن، دوز اول آن را دریافت کردند.

منبع irinn
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.