مشکل تنگی نفس و هر آنچه که باید بدانید

احتمالا برای شما نیز مانند بسیاری دیگر پیش آمده است که دچار تنگی نفس شوید. گاهی ندانستن علت آن ممکن است شما را با مشکلات جدی رو به رو کند. ما در این مقاله قصد داریم تنگی نفس را توضیح داده و به علائم، انوان آن و راه های درمان آن بپردازیم. پس تا انتهابی مقاله همراه چیکاو باشید.

تنگی نفس چیست؟

کم آوردن نفس و نرسیدن اکسیژن به ریه ها یک نشانه خطرناک است که باید حتما به آن توجه شود. زمانی که هوای کافی به ریه ها نرسد یعنی اختلال مهمی در بدن شما ایجاد شده که ممکن است مشکلات دیگری را به همراه داشته باشد.

انسان با سلامت جسمانی روزانه حدود 30 هزار بار دم و باز دم انجام می دهد، یعنی در هر دقیقه 20 بار. گاهی ممکن است بر اثر تغذیه، ورزش سنگین، سرماخوردگی و… این عدد تغییر کند اما در این حالت تغییر الگوی تنفس باعث احساس خفگی و درد نمی شود.

علائم تنگی نفس

علائم مهم تنگی نفس را ادامه توضیح می دهیم، در صورت بروز هر یک از این علائم حتما به اورژانس زنگ زده یا به پزشک مراجعه کنید. در این وضعیت نفس بالا نمی آید، اکسیژن کافی به ریه نمی رسد و نمی توان نفس عمیق کشید. این مشکلات تنفسی ممکن است با گرفتگی در ناحیه قفسه سینه همراه باشد. از دیگر علائم می توان به از نفس افتادن، احساس گرفتگی در قفسه­‌ی سینه، خفگی (اختناق) اشاره کرد. خفگی زمانی است که نمی توانید به راحتی نفس بکشید و نمی توانید نفس عمیق بکشید.

انواع تنگی نفس

تنگی نفس ممکن است حاد یا مزمن باشد. تنگی نفس حاد زمانی است که این حالت به طور ناگهانی یا ظرف چند دقیقه تا چند ساعت رخ دهد و با علائمی مثل تب و سرفه و خارش به همراه باشد؛ اما تنگی نفس مزمن در حین انجام فعالیت های روزمره خود را نشان می دهد.

علت ایجاد تنگی نفس

عواملی مانند آسم، بیماری های ریوی ( به عنوان مثال آمفیزم که اغلب در اثر کشیدن سیگار رخ می­‌دهد)، نارسایی قلبی، حمله قلبی، آلرژی و جدیدا ویروس کرونا باعث ایجاد تنگی نفس شوند.

اگر احساس تنگی نفس با سرفه و یا تب همراه باشد ممکن است نشانه ای از عفونت سینه و یا ذات‌ الریه باشد. از دیگر عواملی که بسیار کم در بروز مشکلات تنفسی شایع هستند، می توان به سرطان ریه، تشکیل لخته خون در ریه، سوراخ شدن ریه و جراحت بافت ریه اشاره کرد.

راه های تشخیص تنگی نفس

برای تشخیص تنگی نفس بایستی به پزشک مراجعه کرد. وی پس از معاینه فیزیکی، انجام چند آزمایش، گرفتن نوار قلب یا سیتی اسکن علت بروز تنگی نفس را تشخیص می دهد.

راه های جلوگیری از بروز تنگی نفس

برای پیشگیری از بروز تنگی نفس ابتدا باید علت ایجاد این حالت را بررسی کنید. اگر بر اثر آلرژی دچار خفگی و نرسیدن اکسیژن به ریه های خود می شوید، می توانید با تشخیص عامل حساسیت زا، تنگی نفس را کنترل کنید. به عنوان مثال اگر سیگار کشیدن باعث ایجاد تنگی نفس می شود آن را ترک کنید. اما اگر در فعالیت های مختلف و با دلایل دیگر دچار تنگی نفس می شوید، پرهیز از این فعالیت ها معمولا کار آسانی نیست.

راه های درمان تنگی نفس

بعد از مراجعه به پزشک و یافتن علت تنگی نفس، پزشک راه های درمانی مختلف را به شما آموزش می دهد. به کمک پزشک خود می توانید تنگی نفس را کنترل کرده و با ورزش کردن، تغذیه مناسب و حذف برخی از فعالیت ها و دریافت یک برنامه ثابت این وضعیت را کنترل کنید. اگر بر اثر سیگار کشیدن یا استشمام بو های شیمیایی، آلودگی هوا و… دچار خفگی و مشکل تنفسی می شوید بهتر است از این فضا ها فاصله بگیرید. در برخی از موارد ممکن است پزشک برای بیمار کپسول مکمل اکسیژن تجویز کند.

رابطه تنگی نفس و ویروس کرونا

از جمله عواملی که 2 تا 14 روز پس از ابتلا به ویروس کرونا ظاهر می شود شامل تب، سرفه و تنگی نفس می باشد. در مبتلایان علائم هشدار دهنده دیگری مانند اختلال تنفسی یا تنگی نفس، فشار یا درد مداوم در قفسه­‌ی سینه، گیجی یا عدم توانایی در برانگیختگی جنسی، کبودی لب یا صورت نیز دیده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.