نشانه های مشکل قلبی که باید آن ها جدی بگیرید

همانطور که میدانید تمام مشکلات قلبی با بروز نشانه و علائم همراه نیستند؛ با این وجود آیا اگر مشکلی در قلب شما رخ داده باشد متوجه آن می شوید؟ آیا با علائم مهم در زمینه مشکلات قلبی آشنا هستید؟

مشکلات قلبی همیشه از درد قفسه سینه که پس از آن شما را به زمین بیندازد شروع نمی شود. جالب است بدانید که برخی از مشکلات قلبی با بروز درد در قفسه سینه آشکار نمی شوند. بنابراین در ادامه این مطلب همراه چیکاو باشید تا به شما بگوییم مهم ترین عوامل و نشانه هایی که نشان دهنده این است که در قلب شما مشکلی به وجود آمده است چیست.

11 تا از مهم ترین علائم  مشکلات قلبی که نباید آنها را نادیده بگیرید:

1) درد قفسه سینه

مهم ترین نشانه وجود مشکل قلبی درد در ناحیه قفسه سینه می باشد. احساس درد و فشار شدید در ناحیه قفسه سینه می تواند از علائم بسته شدن شریان ها یا سکته قلبی باشد.

به نقل از چمبرز،مدیر آزمایشگاه کاتترگذاری قلب در انستیتوی قلب و عروق ایالت پن در هرشی، توصیف افراد مختلف از درد قفسه سینه با یکدیگر متفاوت است؛ گروهی از افراد این درد را طوری تجربه کرده اند مثل اینکه یک فیل بزرگ روی ناحیه قفسه سینه آن ها نشسته است، گروهی دیگر درد در این ناحیه را به صورت سوزش تجربه کرده اند. به اعتقاد چمبرز، اور درد در ناحیه قفسه سینه مختصر است و با لمس و فشار افزایش می یابد، مشکل از قلب نیست اما می بایست که به پزشک قلب و عروق مراجعه شود. احساس درد در قفسه سینه معمولا بیش از چند دقیقه به طول می انجامد و ممکن است در حال انجام کار، فعالیت های روزانه یا حتی استراحت رخ بدهد.

توجه داشته باشید که اگر علائم بیش از چند دقیقه ادامه داشت حتما با اورژانس تماس بگیرید. 

2) حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سردل یا درد معده

در برخی از افراد حین بروز مشکل قلبی حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سردل یا درد معده دیده شده است. تجربیات نشان می دهد که برخی از افراد حتی ممکن است استفراغ کنند. بر اساس آمار های به دست آمده این علائم در زنان بیشتر از مردان دیده می شود.

ناراحتی و درد معده می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ممکن است درد در این ناحیه به دلیل سبک اشتباه زندگی، غذای نامناسب و… باشد و هیچ ارتباطی با مشکلات قلبی نداشته باشد؛ اما نکته قابل توجه این است که، می تواند یکی از علائم مشکلات قلبی باشد. بنابراین در صورت بروز مشکل به پزشک مراجعه کنید.

3) درد در حال گسترش به سمت بازو

یکی دیگر از علائم رایج که نشان دهنده حمله قلبی است، دردی است که به سمت چپ بدن در حال گسترش است. دکتر چمبرز بر اساس تجربیات خود می گوید، این درد معمولا از سینه شروع شده و به سمت بیرون حرکت می کند. اما دیده شده است که برخی از بیماران در بازوی چپ خود درد را حس میکنند.

4)احساس‌ گیجی یا سبکی سر

در بسیاری از مواقع دیده می شود که احساس گیجی باعث از بین رفتن تعادل و یا احساس ضعف در بدن می شود. این اتفاق ممکن است به دلیل ضعف بدنی بر اثر نخوردن غذا و نوشیدنی رخ بدهد. احساس گیجی زمانی خطرناک می شود که با سبکی سر، احساس ناپایداری، ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس همراه باشد. در صورت بروز این وضعیت حتما با پزشک تماس بگیرید. این موقعیت ممکن است نشان دهنده این باسد که فشار خون شما پایین است اما قلب شما قادر به پمپاژ خون نمی باشد.

5)درد فک یا گلو

در ببشتر مواقع احساس درد در ناحیه فک و گلو مربوط به قلب نیست. علت درد در این ناحیه می تواند به دلیل اختلالات ماهیچه ای، سرماخوردگی یا  مشکل سینوسی باشد. این مسئله زمانی نگران کننده می شود و ممکن است از علائم سکته قلبی باشد که، علاوه بر درد در ناحیه گلو و فک، درد یا فشار مرکز قفسه سینه در حال گسترش به سمت گلو و فک باشد. در این قورت می بایست به پزشک مراجعه کنید.

6)خستگی زودرس

اگر برای انجام کار های زود مره یا کارهایی که قبلا در انجام آن ها مشکلی نداشتید، ناگهان احساس خستگی شدید یا گرفتگی کردید، حتما بایستی با پزشک خود در این باره مشورت کنید.

اینگونه تغییرات در نظر پزشکان بسیار با اهمیت تر از هر نوع دردی می باشد. اگر به مدت چند روز خستگی مفرط داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. این علائم در خانم ها بسیار شایع تر است.

7)خروپف در خواب

اینکه هنگام خواب یا چرت کمی خروپف کنید طبیعی است اما صدای خروپف غیر معمول با صدای بلند همراه با نفس نفس زدن که انگار در حال خفه شدن هستید،می تواند خطرناک بوده و نشانه ای از آپنه خواب باشد. در این صورت پزشک بررسی می کند که آیا شما به دستگاه کمک تنفسی CPAP احتیاج دارید یا خیر.

8)عرق سرد

عرق سرد ممکن است در صورتی که بدون هیچ دلیل مشخصی اتفاق بیفتد یا همراه با یکی از علائم دیگر که در مقاله گفته شد بروز دهد، نشان دهنده مشکل قلبی باشد. تا قبل از اینکه علت عرق سرد مشخص شود از رانندگی بپرهیزید و به پزشک مراجعه کنید.

9)سرفه های ممتد و ادامه دار

در اکثر مواقع سرفه های ادامه دار دلیل دیگری بجز مشکل قلبی دارد. اگر اگر از قبل بیماری قلبی دارید یا در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستید بهتر است این علائم را جدی بگیرید. سرفه هایی نشانه بیماری و اختلال قلبی است که همراه با خلط سفید یا صورتی باشد. این عارضه که نشانه ی نارسایی قلبی است نشان دهنده عدم توانایی قلب در تامین نیاز های بدن است که موجب نشست خون داخل ریه ها می شود.

10)تورم مچ پا

اگر در ناحیه پا یا مچ پا دچار ورم شدید، به دلیل عدم امکان پمپاژ خون به طور موثر می باشد. زمانی که قلب قادر نباشد خون را به درستی پمپاژ کند، خون در انباشته شده و باعث تورم می شود. نارسایی قلبی به دلیل اینکه باعث می شود که عملکرد کلیه ها برای دفع و سدیم مختل شود، در نتیجه باعث تورم شکمی خواهد شد.

11) ضربان قلب نامنظم

اینکه هنگام دویدن، انجام کارهای سخت، هنگامی که استرس دارید یا هیجان زده هستید ضربان نامنظم قلب طبیعی است. اگر دچار ضربان قلب به صورت غیرطبیعی باشید و حس کنید اکثر اوقات ضربان قلب شما نامنظم است بایستی با پزشک مشورت کنید.

لازم به ذکر است که در اکثر موارد ممکن است به دلیل سبک اشتباه زندگی، مصرف زیاد کافئین یا خواب ناکافی با این مشکل مواجه شوید. در بعضی از مواقع ضربان قلب نامنظم به دلیل وضعیتی به نام فیبریلاسیون دهلیزی باشد که در آن صورت به درمان نیاز دارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.