ماسک پارچه ای، اثر بخشی بهتری نسبت به سایر ماسک ها در مقابل کرونا دارد

نتایج مطالعات محققان مختلف در زمینه جنس ماسک نشان دهنده این است که ماسک های پارچه ای که جنس الیاف آنها پنبه می باشد، زمانی که در معرض رطوبت تنفس افراد قرار میگیرند، قابلیت فیلتراسیون بسیاری بالایی را در برابر ویروس کرونا دارند. اما ماسک های پارچه ای که دارای الیاف مصنوعی هستند، به دلیل اینکه نمی توانند به خوبی رطوبت ناشی از تنفس را جذب کنند، این نوع قابلیت فیلتراسیون را ندارند. بنابراین ایمنی ماسک های پارچه ای با الیاف پنبه در برابر ویروس کرونا بسیار بیشتر از ماسک های پارچه ای با الیاف مصنوعی می باشد. همراه چیکاو باشید.
بر اساس تحقیقاتی که پژوهشگران بر روی 9 مدل ماسک پارچه ای با جنس الیاف متفاوت انجام داده اند، به این نتیجه دست یافته اند که رطوبت می تواند فیلتراسیون را بین 12 تا 45 درصد افزایش دهد. در مقابل ماسک های پارچه ای با الیاف پنبه ای، ماسک های پارچه ای با الیاف مصنوعی مانند نالیون، پلی استر، ریون و… قرار دارند؛ماسک های موجود در گروه دوم صرف نظر از شرایط جذب رطوبت، باز هم نتوانسته اند عملکرد مطلوبی را داشته باشند و ضعیف عمل کرده اند. علاوه بر ماسم های پارچه ای، تحقیقات انجام شده روی ماسک های پزشکی و ماسک های N95 نشان می دهد که، فیلتراسیون این جنس ماسک ها در هر دو رطوبت بالا و پایین مشابه می باشد.
پیش از این، پژوهش هایی درباره بررسی اثر بخشی بالای ماسک های دو لایه پارچه ای که از جنس فلانل بودند، انجام شده بود؛ این آزمایشات بدون در نظر گرفتن رطوبت ناشی از تنفس و در محیط آزمایشگاهی به انجام رسیده بود.
یکی از محققان NIST ( انستیتوی ملی استاندارد و فناوری)، به نام کریستوفر زنگمایستر در باره اثر بخشی ماسک های پارچه ای چنین می گوید :
ماسک‌ های پارچه‌ای از جنس پنبه هنوز هم یکی از بهترین انتخاب‌ها است و مطالعات جدید نشان می‌دهد ماسک‌ های نخی عملکرد بهتری نسبت به آنچه تصور می‌ شد از خود نشان می‌ دهند.
آیا رطوبت ایجاد شده در ماسک تاثیری در کارایی ماسک خواهد داشت؟
پژوهشگران برای پاسخ به این پرسش که آیا رطوبت موجود در ماسک به دلیل تنفس تاثیری در عملکرد ماسک دارد با خیر، اینگونه می گویند که، مطالعات انجام شده نشان دهنده این است که زدن ماسک تاثیری در تنفس افراد ایجاد نمی کند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، به تمام افراد توصیه می کند که حتما از ماسک استفاده کنند.
پژوهش انجام شده اخیر که از جمله پژوهش هایی است که بعلاوه چندین مطالعه و پژوهش دیگر توسط NIST و سایر سازمان ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شده است به دنبال ارائه راهکار های اثر بخش برای کنترل این ویروس می باشد.
به طور کلی زمانی که فرد عمل دم و باز دم را انجام می دهد، تنفس وی باعث ایجاد رطوبت می شود؛ این رطوبت توسط ماسک های پارچه ای با الیاف پنبه ای به خوبی جذب شده و عمل فیلتراسیون را بهبود می بخشد. بنابراين ذرات میکروسکوپی که قصد دارند از ماسک عبور کنند در همین لایه مرطوب توقف کرده و به دلیل رطوبت بزرگ تر می شوند، و همین فرآیند باعث می شود که ویروس نتواند ازماسم پارچه ای عبور کند.
در این مطالعه، پژوهشگران از انواع مختلف پارچه ها برای آزمایشات خود استفاده کردند. ابتدا ماسک های پارچه ای دو لایه را در فضای آزمایشگاه در محیطی با رطوبت 99 درصد ( رطوبتی در حد دم و باز دم) قرار دادند سپس نمونه های دیگر را در محفظه ای با رطوبت 55 درصد گذاشته و روی هر دو بررسی های دقیقی انجام دادند. نتایج بررسی ها حاکی از آن است که رطوبت درون ماسک های پارچه ای که بر اثر تنفس ایجاد می شود عمل فیلتراسیون را بهبود می‌ بخشد.
توجه داشته باشید که زمانی که ماسم خیس باشد یا بیش از حد مرطوب شود، می تواند مشکلاتی را برای تنفس ایجاد کند، بنابراین بهتر است تا حد امکان از ماسک خیس استفاده نشود.

منبع phys.org
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

1 نظر
  1. بابایی می گوید

    ای بابا هر روز یه جیزی میگن درباره ماسک. البته من از همون اول خودم از ماسک پارچه ای استفاده می کردم اینجوری کمترم زباله تولید میشه