بندر بوشهر ، دریایی ترین شهر جهان را بشناسید

چیکاو – بندر بوشهر واقع در جنوب غرب کشور ایران و در بخش مرکزی استان بوشهر واقع شده است. این بندر  از سمت شرق به رشته کوه های زاگرس و از سمت شمال، غرب و جنوب، به سواحل خلیج فارس محدود می‌شود به همین دلیل مانند یک شبه جزیره کوچک می ماند. به علاوه در کتاب های تاریخی اسامی لیان، رام اردشیر، ابوشهر و ریشهر برای این بندر ذکر شده است.

بندر بوشهر

اطلاعات شهری:

بندر امروزی بوشهر که در سال 1301 هجری شمسی شهر شد را نادرشاه افشار در سال 1736 هجری شمسی رونق دوباره بخشید. در آخرین سرشماری که در سال 1395 انجام شد جمعیت این بندر  504`223  نفر و رشد جمعیت 1/4% و تراکم جمعیت 36/9 نفر بر کیلومتر مربع اعلام شد.

دراین شهر به دلیل مجاورت با سواحل خلیج فارس و همسایگی با کشورهای عربی صیادی، صادرات اقتصادی و کشتی سازی رونق زیادی دارد. همچنین به دلیل موقعیت استراتژیک این بندر نیروگاه اتمی نیز در آن قرار دارد.

شماره ملی خودرو شهر بوشهر 48 و پیش شماره تلفن 077 می باشد.

در تقویم روز 18 اسفند مصادف با تأسیس مدرسه سعادت روز بوشهر نام گذاری شده است.

بوشهر

اطلاعات جغرافیایی:

این شهر یک شهر بندری واقع در جنوب غربی ایران به مختصات 50 درجه و 51 دقیقه طول جغرافیایی و 28 درجه و 59 دقیقه عرض جغرافیایی است. باین بندر با دو موقعیت کوهستانی و جلگه ای دارای زمستانی خنک و تابستانی گرم و شرجی می باشد. این شهر از نظر مساحت با وسعت 984.5 هفدهمين استان کشور محسوب می شود. در شبه این جزیره ارتفاع از سطح دریا بین 0 تا 40 متر و به طور میانگین 18 متر اندازه گیری شده است. میانگین دمای سالانه 25 درجه سانتی گراد و میانگین میزان بارش سالانه 220 میلی متر گزارش شده است.

بوشهر

جاذبه های گردشگری:

بافت تاریخی و گردشگری این شهر در ضلع شمالی شهر در حاشیه خلیج فارس واقع شده است. بافت تاریخی بوشهر نشان دهنده معماری زیبا و اصيل بوشهر در دوران باستان و اسلام‌ است. از جمله جاذبه ها و آثار تاریخی این شهر می توان به آب انبار قوام، آرامگاه اصفهانی، خانه قاضی، خرابه‌های لیان، قبر ژنرال انگلیسی، عمارت ملک، قلعه هندی ها، کلیسای مسیح مقدس‌ گور درختر و موزه مردم شناسی اشاره کرد.

شهر بوشهر به عنوان دریایی ترین شهر جهان!

زمانی که نیروهای نظامی انگلیس در جنوب کشور و مخصوصا این بندر ساکن بودند به بندر بوشهر لقب دریایی ترین شهر جهان را نسبت دادند. به این دلیل که ارتفاع شهر بوشهر نسبت به دریا کم است اگر از روی عرشه‌ی کشتی به شهر نگاه کنید کرانه دیده نمی شود و به نظر می‌رسد که شهر بوشهر تا نیمه در آب است. مجموع خط ساحلی استان بوشهر حدود 900 کیلومتر می باشد.

نخیلات چیست؟!

مردم محلی به نخلستان‌های سطح استان بوشهر که وسعتی حدود 39 هزار هکتار یعنی حدود 6 میلیون اصله درخت نخل دارد نخیلات می گویند. نخیلات کم نظیر استان بوشهر هم جاذبه گردشگری دارد و هم سالانه خرمای زیادی را به سرتاسر جهان صادر می‌کند و از این رو اهمیت اقتصادی ویژه ای برای کشور دارد.

بوشهر

به دلیل موقعیت کوهستانی و هوای گرم کشاورزی و دامپروری در این شهر رونق زیادی ندارد و باعث محدودیت صنايع دستي می شود. اما مردم محلی بر حسب نیاز و شرایط منطقه به مواردی نظیر گبه، گلیم، نمدبافی، حصیر بافی، قایق سازی، تور بافی و زنبیل بافی مشغول هستند.

از سوغاتی های استان بوشهر می توان به ماهی و میگو، خرما و ارده و مسقطی اشاره کرد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments