بندر دیر کجاست؟ با بندر زیبای دیر آشنا شوید

موقعیت جغرافیایی بندر دیر

بندر دیر یک شهر بندری واقع در جنوب استان بوشهر و مرکز شهرستان دیر به مختصات جغرافیایی 27 درجه و 51 دقیقه عرض شمالی و 61 درجه و 58 دقیقه طول شرقی از نصب النهار گرینویچ است. بندردیر در 208 کیلومتری شهر بوشهر و 1300 کیلومتری تهران واقع شده است. در ادامه با چیکاو همراه باشید.

«نوربخش» در خصوص وضعیت آب در بندر دیر می نویسد : “در شهرستان دیر با حفر چاه به کمک دلو آب بیرون کشیده و زمین را آبیاری می کردند ” همچنین می نویسد : “… بعضی از مردم پی بردند که دیر بندرگاه خوبی است و آب های ساحلی آن عمق کافی جهت پهلو گیری لنج های آنها دارد و رفت و آمد … لذا به دیر مهاجرت می کنند ”

تاریخچه

رضا طاهری محقق تاریخ جغرافیایی خلیج فارس در کتاب از مروارید تا نفت (تاریخ خليج فارس) این شهرستان را از قدیمی ترین آبادی جغرافیای تاریخی اقوام ایران می داند و بخش بیشتر جغرافیای اجتماعی_سیاسی بندر دیر را در قرن های ساسانی و اسلامی زیر مجموعه سیراف (تابع استان فارس) می داند.

جمعیت‌

بر اساس سرشماری که در سال 1395 انجام شد جمعیت بندردیر 24083 نفر اعلام شده است که شامل 6680 خانوار بوده‌ است. رشد جمعیت بندر دیر طی 5 سال +19% گزارش شده است. دین رسمی مردم بندردیر اسلام که مذهبشان شیعه است.

اطلاعات شهری

پیش شماره تلفنی بندردیر 0773542، و شناسنامه ملی خودرو  «ایران 58 ط» می‌باشد.

بندردیر

موقعیت اقتصادی

ارتباط بندر دیر با کشور های حاشیه خلیج فارس موقعیت خوب تجاری برای این شهر بندری ایجاد کرده است که مراکز خرید بزرگ برای عرضه محصولات خارجی متنوع با قیمت مناسب را در خود جای داده است. از طرفی به دلیل مجاورت بندردیر با دریا بسیاری از مردم به صیادی مشغول هستند که این موقعیت مناسب تجاری و صیادی باعث کمترین آمار بیکاری در بندردیر شده است.

اماکن مذهبی و دیدنی

در شهرستان دیر بقاع متبرک و مقدس امام زادگان زیادی از جمله امام زاده ابوالقاسم در کیلومتر 5 جاده دیر_بوشهر وجود دارد. یکی از اماکن دیدنی بندر دیر در 5 کیلومتری ورودی شهر دیر قلعه و مسجد جامع بردستان است.

جاذبه‌های گردشگری

در چند سال اخیر بندردیر توانسته است امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی را برای گردشگران فراهم آورد و نشان دهد که میزبان شایسته ای می‌باشد. در ساحل تجاری و تفریحی بندر دیر 3 اسکله معروف و مهم برای صادرات و واردات ماهی و میگو به چشم می‌خورد. در ساحل زیبا و بکر بندردیر قایق و لنج های تفریحی برای مسافران در نظر گرفته شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.