10 فیلم برتر تاریخ سینما بالیوود که باید تماشا کنید

چیکاو – دومین صنعت فیلم سازی بزرگ جهان قطعا سینما هندوستان یعنی بالیوود است به طوری که در هند برای خیلی از مردم فیلم از نان شب هم واجب تر است! با وجود اینکه سینمای هند تنها برای مصرف داخلی فیلم تولید می کند ولی طرفداران بسیاری در ایران و کشور های عربی دارد. تا همین دهه های اخیر فیلم سازان هندی تصور نمی کردند که در خارج از آسیا ببیننده داشته باشند. چند سال پیش شاهرخ خان ستاره بالیوود که برای اجرای فیلمش به جشنواره برلین رفته بود وقتی که روی فرش قرمز قدم می زد از فریاد مردمی ک طرفداران او بودند و تشویقش می کردند متعجب شد. به گفته ی شاهرخ خان فریاد دختران آلمانی بیشتر از دختران هندی به گوش می رسید.

 

اکنون به معرفی ۱۰ فیلم بالیوودی بر اساس تعداد جایزه های داخلی و خارجی که کسب کردند می پردازیم:

فیلم برفی

۱۰) برفی:داستان یک مرد لال است که عاشق یک زن زیباست؛اما دوستیش با یک دختر اوتیسم باعث می شود که معنی واقعی زندگی را درک کند.
اگرچه این فیلم می توانست یک درام جدی باشد اما کارگردانش به خوبی توانست از آن یک درام کمدی موفق بسازد.

 

۹) اوه خدای من: این فیلم به مسئله مذهب درهند به طور طنز نگاه کرده است.داستان یک فروشنده است که در اثر زلزله مغازه اش به طور کال از بین رفته و شروع می کند به دشمنی کردن با خدا؛با این منطق که تنها مغازه او خراب شده پس قطعا کار خدا بوده است.
تنهافیلمی که بدون بحث و مجادله توانسته است مذهب را در هند نقد کند.نکته جالب فیلم این است که بدون داشتن بازیگران سرشناس توانسه موفقیت بسیاری کسب کند.

 

۸) دارودسته وایسوپر: یک فیلم‌طنز که شاید ان را در دید اول پدر خوانده سینما بدانیم ولی این کافی نیست شاید به دلیل اینکه شخصیت پردازی های این فیلم خیلی خوب انجام شده است. در اسن فیلم هیچ بازیگر سرشناسی وجود ندارد ولی تمام بازیگران کار خودرا به درستی انجام می دهند. کارگردان به خوبی توانسته تمام شخصیت هارا نشان داده و آنهارا به تکامل برساند. نکته دیگر فیلم این است که در آن دیالوگ های بسیار خوبی ردوبدل می شود.

 

فیلم اوه خدای من

۷) فراموشش کن رفیق:بسیار تاسف بار است که بسیاری از مردم هنداین فیلم را ندیده اند. این فیلم یا اعتراض گسترده به سیاست و دستگاه اداری هند است. البته این اعتراض با چاشنی طنز با بسیاری از دیالوگ ها و صحنه های زیباست.

 

۶)مغول اعظم: این فیلم به مدت ۱۵ سال گران قیمت ترین فیلم سینمای بالیوود بود. یک شاهکار که ساخت آن ۱۵ سال طول کشید. محبوبیت این فیلم باعث شد که استدیو فیلم آن را مجددا به صورت رنگی عرضه کند. که حتی بعد از چهار دهه نمایش این فیلم با استقبال تمام نسل ها روبرو شد. داستان فیلم درباره زندگی واقعی شاهزاده ای است که عاشق رقاص دربار پدرش می شود و باعث درگیری پدر و دختر می شود. در این فیلم فرهنگ پارسی به چشم می خورد.برای مثال در اسن فیلم فال حافظ گرفته می شود و آن را به زبان فارسی می خوانند.

 

۵) باج: مردم هند عاشق فیلم هستند که اگر این با کمی درام,عشق و اکشن همراه شود یک فیلم زیبای مورد پسند هر هندی ساخته می شود. بازیگر نقش اصلی این فیلم امیرخان است. داستان درباره دوره سلطنت انگلستان به هند است که در یک روستا اتفاق می افتد. این فیلم در زمان اکران خیلی موفق بود و توانست روحیه میهن دوستی مردم هند را ارضا کند.

 

فیلم مادر هند

۴) داماد عاشق عروس را می برد:یک فیلم درام رمانتیک کمدی راجب به زوجی که طی یک سفر اروپایی عاشق هم می شوند و بر خلاف نظر والدینشان می خواهند با هم ازدواج کنند. در حقیقت موفقیت این فیلم مدیون داستانش می باشد. با وجود اینکه این فیلم طولانی است و مدتش ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه است باز هم بیننده را خسته نمیکند.

 

۳) مادر هند:این فیلم را می توان ارادت سینمای هند به زنان هندی دانست و نشان دهنده شرایط زنان در دوران استقلال هند می باشد.فیلم زندگی مادر هندی را به تصویر می کشد که برای بهبود شرایط زندگی خود و دو پسرش تلاش می کند.

 

۲) سه احمق:بازیگر اول این فیلم امیر خان است.
داستان فیلم از یک رمان اقتباس شده است و توانسته به خوبی صحنه های توصیف شده در رمان را بازسازی کند و طنز آن را افزایش دهد. داستان فیلم درباره دو دانشجوی مهندسی است که ا همکلاسی عجیبشان رانچو دوست می شوند.رانچو در زندگی فلسقه و دیدگاه های خاص خودش را دارد و تقریبا زندگی تمام اطرافیانش را تغییر می دهد.

 

فیلم شعله

۱) شعله کمتر ایرانی دیده می شود که فیلم نوستالژیک شعله را ندیده باشد.
دوسارق به یک روستا می روند و به یک پلیس مسن که می خواهد انتقام مرگ خانواده اش را ازخلاف کاران بگیرد کمک می کنند.در کنار آنها یک دختر روستایی و یک زن بیوه جوانقرار دارد که زیبایی فیلم را دوچندان می کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments